Една от основните задачи и инициативи, които поставя зам.-председателят на ОЖС Атанаска Тенева е НС на Обединението на жените социалистки да сформира работни групи за реализиране на конкретни национални кампании за решително подобряване на политиките за подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми, за безплатни детски градини и ясли, за заетост над 55 г.
По време на Петата национална конференция на жените социалистки, в своята реч председателят на БСП Михаил Миков настоя да бъде обърнато сериозно внимание на безработицата в предпенсионната възраст. „Един въпрос, по който си струва парламентарната ни група да започне специална работа, за да се търсят решения, без да противопоставяме младежката безработица на тази в предпенсионна възраст“, допълни той. Миков подчерта, че тя е станала доста по-голяма, след като възрастта за пенсиониране е вдигната от настоящото управление на 68 години от т.нар. “пенсионна реформа”. „И ако младите са по-далече от тази възраст, то моето впечатление е, че хората във възрастта 58-59-60 до 68 години се чувстват отчаяни, ненужни, изхвърлени. Смятам, че трябва поставим много сериозно този въпрос“, коментира Миков.
Като една от основните задачи и инициативи, които поставя зам.-председателят на ОЖС Атанаска Тенева в Програма за действие на „Обединението на жените-социалистки” в БСП (2016 – 2020 г.), е Националният съвет на Обединението на жените социалистки да сформира работни групи за реализиране на конкретни национални кампании за решително подобряване на политиките за подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми. Тя акцентира и върху други важни въпроси, решения на които дамското обединение и БСП като единствената лява партия у нас биха могли да предложат – осигуряване на безплатни детски градини и ясли, както и трудова заетост за хората на възраст над 55 години.
ИЗКАЗВАНЕ НА МИХАИЛ МИКОВ, председател на НС на БСП:
Уважаеми другарки,
Смятам, че за 11 години вашата организация се структурира и придоби плътност. Днешната дискусия, поне това, което аз чух от моето присъствие тук, показва, че вие наистина имате изключителната сетивност към проблемите на обикновения българин. Проблеми, които много по-силно се долавят от вас.
Смятам, че имаме поне две основания жените-социалистки да имат самочувствие. Едното основание е историческо, много по-голямо от европейските жени-социалистки. Защото решенията, свързани с равенството на половете в България; правото на жените да гласуват; правото за равен труд-равна заплата – са достижения, в които Българската социалистическа партия е участвала много активно. Много преди някои европейски фондации да се сетят за джендър-проектите. И това е повод за самочувствие, който трябва да ползвате при всеки случай. Защото сега е модерно и в левите, и в десните партии да има хоризонтални структури – младежи, жени, бизнесмени, старейшини и пр. Но няма друга партия в България, която да има историческото основание да каже, че за равенството на половете, за равенството в заплащането, за равенството в позициите е направила повече. Това смятам, че трябва да се ползва и да бъде извор за самочувствие на вас, жените-социалистки, жените от Българската социалистическа партия.
Второто основание е политическо. Свързано е с позициите, които и световната, и европейската, и българската левица е заемала през годините. И това политическо основание, което днес се прокарва в позициите на левите партии в Европа, което се прокарва от парламентарните групи в различни страни, но от левите парламентарни групи. И оттук насетне това трябва да се ползва, за да бъдат убедени тези, които смятат, че е все едно дали си жена-социалист или от жени-ГЕРБ. Нали и такова сдружение има? Или си от ЕНП някаква структура. Тоест, предимствата на Българската социалистическа партия, вкл. и в женското движение трябва да бъдат изтъквани постоянно.
Аз искам да ви благодаря – на тези, които преди 11 години не сте приели формално, за да изпълним някакви европейски критерии, структурирането на вашата организация. А от днешната дискусия, от доклада на Катя Николова личи, че вие съвсем съвестно се опитвате да уплътните със съдържание това, което могат да правят жените.
Аз смятам, че в това отношение имаме определен напредък. Неслучайно, Илияна Йотова е тук – ръководител на делегацията ни в Европейския парламент е жена. На Младежкото ни обединение в БСП е жена. Има стъпки. Но понеже често чувам за въпроса по отношение на квотите и постигането в листите, тук от изказващите се бяха поставени такива проблеми. Мисля, че за Бургас – Радослава Карагьозова. Битка е! Вие тези позиции трябва да ги поставяте и да убеждавате партийните ръководства във всяка община, във всяко населено място, за да се постигне това. Разбира се, без да се абсолютизира. Защото, ако въпросът за квотите, уважаеми другарки, бъде изведен винаги на преден план, той естествено ще поражда от другата страна, отпор и неглижиране на въпроса. Изключително важно е вие с ежедневието, с работата, с доказването, вие – активът, да показвате на нас, мъжете, че сте необходими в партийната, в политическата работа. Необходими за една по-силна Българска социалистическа партия.
Има обаче още един проблем, с който трябва да сме наясно. Сблъсъкът между желанието ни за постигане на равенство и демократичните процедури. Ето там ключът още не е намерен и едва ли някога ще бъде намерен. Но трябва да се търси баланс. Как при тайното гласуване да се изпълнят квотите? Как при преференциалното гласуване за избори за народни представители и за общински съветници, да не се случи така, че напористите от другия пол, или напористите, подкрепени силно финансово, да изместят тези, които биха реализирали по-добро политическо представителство. Въпросът е, че не можем всичко да разделим на квоти, за да постигнем универсалния баланс. И смятам, че тук трябва много повече да се говори по тези въпроси. Да се говори, за да стане осъзнато разбиране в цялата партия.
Искам да кажа и няколко думи по решенията. Смятам, че те очертават добър план за работа. Бих казал и амбициозен план за работа. Но тук потърсете за изпълнението на тези решения и мъжете. Ангажирайте ги в изпълнението на вашия план, а моят принос към него би бил простичък, ако вие приемете. Проблем ли е в България, в ситуация на демографска катастрофа, държавата да поеме таксите за детските градини? Аз смятам, че не е никакъв проблем. Не е никакъв проблем да се заделят тези 20-ина милиона за изравняване на помощите за отглеждане на дете с минималната работна заплата. Не смятам, че в държава, която може да предвиди половин милиард лева за нови документи за самоличност или за нещо друго, едни 20-30 милиона по най-невралгичния въпрос могат да бъдат проблем. Обръщам се към вас, апелирам към вас – нека да излезете вие с едно такова предложение. Нека то да влезе в дневния ред на другите политически партии. Инициирайте с жени-ГЕРБ, с другите такива групи – инициирайте разговор, оттам натиск в Народното събрание. Защото, ако трябва да изпълняваме Левите стандарти на ниво община, ясно е, че там средства няма. Когато държавата загива смятам, че съвсем нормално е, естествено е вие като майки да поставите на първо място един такъв въпрос. Разбира се, категорично смятам, че той ще бъде подкрепен и от нашата партия, а мисля, че и от други политически сили, които искат все пак след 10-15-20 години да има България в тази територия.
По отношение на казаното от г-жа Делинова за стратегия за кадровата политика и обучението. Да, те са изключително важни, но в същото време би трябвало да създадем системи за обективна оценка на кадрите. Обективна, текуща и постоянна оценка. Не да се оценяват само тогава, когато трябва да заемат някоя позиция. Ежегодна или на две години, или на три години, оценка на свършеното, на несвършеното, на поетите ангажиментите, на отговорността. Работим по такъв въпрос. Но, след като дълги години в държавата е занемарен въпросът за развитието на кадрите и всички знаят, че кадруването у нас става по партиен, политически, другарски, приятелски начин, а не на базата на някакви обективни критерии. Ще трябва дълго време, за да се наложи това в партията, както и да търсим пътища да го наложим в цялата държава.
По отношение на големите въпроси. Аз смятам, че изключително важно беше това, което постави, г-жа Манева. Да обърнем сериозно внимание на безработицата в предпенсионната възраст. Един въпрос, по който си струва парламентарната ни група да започне специална работа, за да се търсят решения, без да противопоставяме младежката безработица на тази в предпенсионната възраст. Особено, когато предпенсионната възраст стана доста по-голяма, след като възрастта при безработните се вдигна на 68 години от т.нар. пенсионна реформа. Ако младите са по-далече от тази възраст, то моето впечатление е, че хората във възрастта 58-59-60 до 68 години се чувстват отчаяни, ненужни, изхвърлени. Смятам, че този въпрос може да се приеме и да го поставим много сериозно.
Още веднъж ми позволете да ви благодаря за вашата ангажираност като социалисти, но и като жени – като по-красивата, по-добрата, много “по”-та могат да се сложат тук – част от човечеството. Безкрайно сте ни необходими, безкрайно сте важни. Вашата инициативност, вашето желание да се занимавате с политика ще бъде винаги подкрепяно. Още веднъж – аз нямам съмнения. Няма да ви пожелавам успешна конференция, защото тя е към края си. Още веднъж ми позволете да ви пожелая здраве, нова енергия, защото сте нужни не само на Българската социалистическа партия. Нужни сте на България!
Благодаря ви, всичко добро!