Десницата има една цел – печалбата. БСП е алтернатива на това статукво, заяви лидерът на социалистите
Михаил Миков получи две номинации за председател на БСП. След партийната конференция във Враца, социалистите от Мездра също издигнаха само кандидатурата на лидера на левицата.
„Отиваме към изключително важен Конгрес – той се провежда след 25-годишен преход, в който ние можем да оценим какво се случи в България, както и къде е Българската социалистическа партия в този процес. Трябва обаче да разглеждаме БСП и през призмата на нейните 125 години, които също ще отбележим тази година”, каза Миков пред участниците в събранието. В обръщението си той предупреди, че разделението в лявото движение винаги е отслабвало силата на левите идеи.
„БСП е преминала през борбите на българския народ за по-добър живот за работещите, за 8-часов работен ден, за право на отпуск, за правото на жените да гласуват. Партията е преминала през Септемврийското въстание, през революционните борби срещу фашистката власт, през 9 септември – ден, който днес или се отрича, или се прави опит да бъде забравен, през социалистическото строителство, което сега се опитват да зачеркнат с лека ръка, а това е животът на цели поколения, на милиони българи”, заяви лидерът на социалистите.
БСП е опозиция на дясното управление, което съсипва България
Михаил Миков бе категоричен, че БСП не е партия-проект. „През последните 25 години се нагледахме на такива партии, които се появяват, консумират народно доверие, приватизират, теглят 16 милиарда външен дълг и изчезват, за да се появи нещо ново. Всъщност нова е само фасадата, защото десницата в България има една едничка цел – печалбата”, коментира той. По думите му БСП, с всичките трудности и вътрешни противоречия, дори с личните разбирания, присъства стабилно в политическия живот на България.
„Днес имаме шанса да бъдем основната опозиционна сила и в перспектива да сме център на алтернатива на днешното дясно управление, което все повече съсипва страната демографски, икономически, политически и подменя конституционния й модел”, категоричен бе Миков. В тази светлина председателят на БСП допълни, че в поведението на министър-председателя се наблюдава един пълзящ модел на авторитаризъм и антиконституционализъм.
Олигархията посреща на нож всичко, което показва, че може и другояче
Михаил Миков обърна внимание на усилията на левицата за по-справедливо данъчно облагане. Лидерът на социалистите изрази недоумение защо работодателските организации се обявяват против въвеждането на прогресивна скала за физическите лица, след като няма да загубят от отпадането на плоския данък. Предложението на левицата не включва увеличение на корпоративния данък или налога върху дивидентите, подчерта той. По думите на Миков, очевидно за забогатялата в резултат на прехода българска олигархия всяко движение, което показва на хората, че може и другояче, се посреща на нож. Председателят на БСП заяви пред съпартийците си, че левицата трябва да продължи тази своя битка, като отстоява последователно и тезата, че не може в европейската държава с най-ниска продължителност на живота, в която здравето се превръща в стока, хората да се пенсионират на 68-годишна възраст.
„Затова ли България плати цената на демократичния преход – за да има 1% свръхбогати, за да може партиите да бъдат политически проекти, чрез които те да назначават свои министри в правителството, а не нормално функциониращи партии, които представляват интересите на мнозинството граждани”, попита Миков. Лидерът на социалистите изрази надежда, че дискусията по тези въпроси ще се води и на 49-ия Конгрес, когато левицата трябва да предложи и своите решения. По думите му вече не може да се казва, че БСП е част от статуквото, защото то е в политиката за запазване на плоския данък, в политиката на неравенствата и несправедливото разпределение на блага.