Михаил Миков: Има нов образователен министър, нова просветна политика – няма!

Михаил Миков: Има нов образователен министър, нова просветна политика – няма!

Политиката на ГЕРБ ще продължи да се прилага до пълното разбиване на българското образование

„От вчера имаме нов образователен министър, но моите очаквания са, че няма да получим нова политика в просветата, което зачерква „новото” в рокадата. Всъщност, досегашната политика, която бе зачената в първия мандат на ГЕРБ, ще продължи да се прилага до пълното разбиване на просветата”. Това заяви председателят на БСП Михаил Миков във Фейсбук по повод избора на Меглена Кунева на мястото на освободения Тодор Танев. Според лидера на социалистите не се вижда нищо ново и в персоната, която поема щафетата в похода срещу българското образование. Миков отбелязва, че кандидатурата на г-жа Кунева е предизвикала достатъчно негативни реакции и сред представителите на самото мнозинство – свидетелство за историческите натрупвания, които й тежат. „Но дори лицето да не беше така познато, някаква промяна можехме да очакваме, ако имаше заявка за нова политика – такава не чухме!”, подчертава председателят на БСП.

„При обсъжданията в Народното събрание управляващите не пожелаха да коментират въпроса какво ще се промени с „новия” министър, което е сигурна индикация за козметична промяна с цел туширане на напрежението. Според мен обаче то няма да се понижи!”, прогнозира Михаил Миков. „Големият проблем не е дали министърът е Кириак Стефчов или патриот, а в това, че образователната политика на неговото правителство не е никак родолюбива. Няма нищо патриотично например в това все повече деца да напускат класните стаи, а пренасочването на ресурс от държавните към частните училища дава точно този резултат. С нищо не помага за възпитаване на любов към Родината фриволната интерпретация на исторически факти от важни периоди в българската история, само и само, за да се спази някаква самоналожена политическа коректност”, коментира лидерът на левицата.

Според Миков няма да помогне и назначаването на министър с богато европейско CV, ако отношението към политиката на ГЕРБ, прокарвана с новия закон, не включва квалификацията „вредна за българската просвета”: „Защото тази политика вкарва все повече бизнес в едно поначало обществено и национално дело, за което държавата трябва да отговаря, а печалбата не бива да е водещо съображение, например при списването на учебниците. Не чухме нито обективна оценка, нито дори плахо намерение за ревизия”, посочва председателят на БСП. По думите му проблемите в българското образование ще стават все по-големи и видими, родителите и учителите ще бъдат все по-гневни, а опозиционните критики ще са все по-остри.