Българските граждани ще се усетят и този видим резултат от дясното управление през април
Председателят на Парламентарната група на БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ и лидер на БСП Михаил Миков, заедно с депутатите от левицата д-р Емил Райнов и Филип Попов, отправиха към министър Москов питане – как след всички промени в здравеопазването, ще се гарантира достъпът на гражданите до медицинска помощ, при положение че той е гарантиран и в чл. 52 от Конституцията на България. Народният представител Филип Попов припомни, че бяха приети редица изменения в нормативната уредба, в закона за лечебните заведения, закона за здравното осигуряване и наредбата за прилагането на тези закони, която със своите над 500 страници затруднява дори някои юристи.
„Отклоняването в терминологии показва гузност по отношение на изваждането на определени заболявания от основния пакет, за които хората са платили здравни осигуровки. Както в образованието при отпадането на „Балканджи Йово” и „История Славянобългарска” се оправдават с експерти, сигурно и вие ще се оправдавате с тях”. С тези думи се обърна към здравния министър лидерът на левицата. Михаил Миков даде по думите му абсурден пример – човек, който е болен от някое от извадените заболявания, трябва да чака, работодателят му –трябва да чака да му бъде издаден болничен лист или по преценка на лекаря да си плати, въпреки че редовно си е плащал здравните осигуровки.
„Тепърва ще се усети и този видим резултат от българските граждани през април. Лекарите първи ще усетят резултатите, тъй като те са на първият фронт и ще трябва да влязат в сблъсък с болните пациенти”, заяви Миков. „Опитвате се да ни направите и нас съучастници в това дело, но ние няма да го подкрепим. Ние сме на принципа, че след като гражданите са си платили здравното осигуряване, не бива да ги караме втори път да доплащат”, категоричен бе председателят на БСП.
Със спирането на 19 пътеки 120 000 граждани се лишават от медицински грижи
„Само със спирането на 19 пътеки лишавате 120 000 граждани от медицински грижи”. Това заяви от парламентарната трибуна народният представител от БСП д-р Емил Райнов. Той обясни, че след промените в нормативните уредби е записано, че насочването към консултации със специалисти за извънболничната помощ, както и за хоспитализация, за медицинска експертиза на трудоспособност – вече може да бъде отлагано до 2 месеца от личния лекар. Райнов допълни, че по своя преценка личният лекар ще може да отлага до 2 месеца и цялата дейност по медицинска експертиза, изготвяне на медицинско удостоверение за сключване на брак, за постъпване на работа, издаване на болнични, насочване на медицинската експертиза към ТЕЛК-овете . „Това ли е своевременна медицинска помощ”, попита депутатът от левицата.
Райнов подчерта, че в предложените от министър Москов пакети са отпаднали изцяло 19 клинични пътеки, сред които: наследствени дегенеративни заболявания на нервната система при възрастни пациенти, различни вирусни хепатити, бъбречно-каменна болест, хирургично лечение на глаукома, оперативно отстраняване на катаракта. „Това са социално значими заболявания. Отпадането на тези пътеки лишава от болнична помощ хиляди пациенти. Само за миналата година по тези 19 пътеки, които спирате са осъществени 120 000 хоспитализации. Вие лишавате тези хора от достъп до медицинска помощ. Това ли е целта на вашата политика?”, завърши Емил Райнов.