Собственик на тротоарите е Общината, а управлението на една собственост не значи само да събираш ползите, а и да носиш тежестите
Председателят на БСП Михаил Миков изрази възмущението си във Фейсбук от Столична община, която по думите му бяга от отговорност пред столичани. Според него принцип на правото е собственикът на един имот да носи грижа за управлението му. „В случая собственик на тротоарите е Общината. Управлението на една собственост не значи само да събираш ползите, както таксите за ползването им, а и да носиш тежестите от тази собственост. С други думи – общината като собственик иска само да печели от собствеността си, но тежестта за поддържането й прехвърля на нас, гражданите”, коментира лидерът на социалистите.
Той казва още, че близо 40% от таксата битови отпадъци, която всеки от нас плаща на общината, се дължи именно за поддържане чистотата на териториите за обществено ползване. „Това в крайна сметка са и тротоарите. С други думи, общината събира от нас десетки милиони левове годишно за почистване, но в същото време изисква от нас ние – със собствени сили и за наша сметка – да осъществяваме това почистване през зимата”, коментира Михаил Миков и попита за какво са похарчени тези пари, ако не за целта, за която се събират?
Пълният текст:
Приятели,
Вчера и днес гледам и слушам как служители на Столичната община с много административен плам в очите сипят заплахи за солени глоби за всеки, който не е почистил тротоара пред дома си. И се замислих…
Принцип на правото е, че собственикът на един имот носи грижа за управлението му, а собственик на тротоарите е общината. Управлението на една собственост не значи само да събираш ползите (както напр. общината събира такси за ползването на тротоарите), а и да носиш тежестите от тази собственост. С други думи, общината като собственик иска само да печели от собствеността си, но тежестта за поддържането й прехвърля на нас, гражданите.
И още: нали близо 40% от таксата битови отпадъци, която всеки от нас плаща на общината за дома си ежегодно, се дължи именно за поддържане чистотата на териториите за обществено ползване. Това в крайна сметка са и тротоарите… С други думи, общината събира от нас десетки милиони левове годишно за почистване, но в същото време изисква от нас ние – със собствени сили и за наша сметка – да осъществяваме това почистване през зимата. Тогава ни се дължи поне отговор за какво са похарчени тези пари, ако не за целта, за която се събират?
София е градът, чийто годишен бюджет се измерва в милиарди. И заради това е необяснимо как тези пари все не стигат, за да си изпълни задълженията общината, а за обезпечаването на функционирането й са необходими основно глоби и санкции.
Нормално е хората да са солидарни в борбата срещу природните стихии и да помагат един на друг, на община и на държава в трудни ситуации. Това е естествена човешка реакция и следва да се приветства. Но не бива това да се използва за оправдание на бездействието или нехайството на някой орган. Защото също толкова нормално е да се иска от органите и институциите да изпълняват своите задължения и да се контролира начинът, по който те харчат парите ни.