„Всяка опозиция трябва да е готова за избори. Най-важното е доколко хората искат промяна на политиката. Ако искат такава промяна, няма как политиците, които са с претенция да ги представляват, да не го искат”. Това заяви председателят на БСП Михаил Миков в обзорното предаване на Дарик „Годината” в отговор на въпрос дали при политическите трусове от изминалата седмица от левицата искат предсрочни парламентарни избори или резултатите от местния вот ги карат да искат повече време. Лидерът на социалистите посочи „демонтаж” за дума на годината на фона на демонтажа на социалната държава, демонтажа на държавата, който е в ход при дясното управление на страната.
Председателят на БСП сподели обаче, че това, което има нужда от демонтаж в лявата партия са старите навици, най-вече по отношение на отговорността, която по думите му трябва да е персонална. „Много често зад общата отговорност на партийните органи се прикрива една или друга несвършена работа. Трябва да демонтираме самозаблудите, че хората, само заради 125-та годишнина, която ще празнуваме през 2016 г., ще подкрепят БСП. Трябва да доказваме всеки ден, че ние сме тези, които представляват интересите на мнозинството от българските граждани, на работещите, на хората на умствения и интелектуалния труд, на младите семейства, на майките с деца, които са по улиците на България и на хората на третата възраст – българите, които живеят все по-зле при това дясно управление”, посочи Миков. Той призна, че все още не е решил дали да се кандидатира отново за лидер на Столетницата и отбеляза, че преди конгреса през април трябва да се види как функционира партията във всяка община, населено място и област.
Социално-икономическият натиск ще катализира политическите процеси
Според Миков трябва да се проследят процесите, включително и през зимните месеци, когато по думите му дясната политика ще поставя все повече хора в България на ръба на оцеляването. Председателят на БСП сподели, че не изключва провеждането на предсрочни парламентарни избори през 2016 г. „Социалният натиск, икономическият натиск върху дребния бизнес от едрите играчи, които са около правителството – всичко това ще катализира политическите процеси”, прогнозира Михаил Миков. Лидерът на левицата коментира, че обикновено предсрочните избори се случват поради неспособността на управлението. „Има такъв процес, който все още не е много видим, но части от него стават видими”, обясни председателят на БСП.
Управляващите искат контрол върху независимата съдебна система
Лидерът на левицата коментира развитията около съдебната реформа и промените в Конституцията: „Не смятам, че контролът е правилното определение по отношение на съдебната власт. Искането за такъв показва едно неразбиране за независимостта на властите. Защото когато има контрол, тогава се поставя въпросът за независимостта. В дискусията се разбра, че управляващата коалиция иска контрол – в по-голяма степен върху прокуратурата и в по-малка степен върху съда”.
Разделянето на Висшият съдебен съвет повишава възможностите за оказване на влияние – и върху прокурорите, и върху съдиите”, подчерта Миков. Проблемът не е в законите, а в интегритета, смята ливерът на левицата. По думите му тежките промени не могат да се правят само, за да се отчитат пред Брюксел и пред българските граждани.
Приносът на България за европейската сигурност е недооценен
Европа трудно се справя с огромното предизвикателство за сигурността, свързано с мигрантите, все повече губи посоката и няма куража да проведе същинската дискусия за баланса между свобода и сигурност, отбеляза Михаил Миков. „Народите са уплашени, политиците са уплашени. А когато Европа загуби свободата си, тогава сигурността не струва нищо. Има сериозен риск Европа, в името на сигурността, да престане да бъде тази Европа, към която се стремят народите”, предупеди лидерът на българската левица.
Миков бе категоричен, че България не бива да се включва в операция срещу „Ислямска държава”. По думите му страната ни има малък капацитет и участието в такава операция ще създаде нови предизвикателства, които не може нито да плати, нито да приеме, защото не е достатъчно готова за това.
„България охранява 1 300-километрова граница на Европейския съюз. Това е допълнителният принос на българските граждани, на най-бедните граждани на Европа, в сигурността на ЕС, който не беше оценен, когато се решаваше въпросът за Шенген”, коментира председателят на БСП.
Цялото интервю с Михаил Миков можете да изслушате тук.