От години България пази външната граница на ЕС със собствени средства, без да е член на Шенген
„Години наред България пази външната граница на ЕС с нейни средства, без да е член на Шенген. В Малта се правят договорки Турция да засили граничния контрол и да ограничи бежанската вълна на своята граница и затова ще получи 3 млрд. евро, които и ние ще плащаме”. Това заяви председателят на БСП Михаил Миков във въпрос към вицепремиера Меглена Кунева по време на парламентарния блиц-контрол.
Лидерът на социалистите отбеляза, че невидимите резултати от срещата на 11 ноември в Малта се научават постепенно. „Разбираме, че Европа върви към решение за предоставяне на 3 млрд. евро на Турция, от които 500 млн. евро от бюджета на ЕС и другите 2,5 млрд. евро ще бъдат събирани от страните-членки”, допълни Миков. Той попита дали България ще участва в този фонд, на какъв принцип и как ще бъдат разпределени 400 000 бежанци в страните-членки, които са в Турция. „Не става въпрос за онези 160 000 за преразпределение, за които не се изпълняват мерките. По моя информация едва 147 са преместени в Швеция и Люксембург”, подчерта председателят на БСП.
„Каква европейска солидарност получава най-слабата, най-бедната, с най-ниския БВП страна, за разлика от Турция. Тя ще получи много повече, отколкото България е получила в рамките на „Шенген фасилити” и правителството има ли намерение тези въпроси да ги постави на нашите приятели от Брюксел?”, попита още Миков. По неговите думи Франция вече е решила, че този въпрос ще се обсъжда в Асамблеята и с решение на френския парламент какво ще бъде участието в този фонд и квотите за бежанци.
„Аз предлагам, вместо по комисии – и гражданите да остават с впечатление, че нещо се върши тайно – този въпрос да бъде обсъден в Народното събрание и то да вземе решение за участието на България в този фонд и за определяне на ясните квоти за бежанци, защото българските граждани ще ги плащат”, заключи Михаил Миков.