Миков: Изборите са тежко фалшифицирани. Около 90% от протоколите са преправяни

Миков: Изборите са тежко фалшифицирани. Около 90% от протоколите са преправяни

БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ ще внесе предложение за промяна в Наказателния кодекс за преправяне на протоколи

„В цялата страна има дела за обжалване на резултатите от изборите. 90% от протоколите са преправяни. Крайно време е и от БСП сме готови да внесем предложение за промяна в Наказателния кодекс, свързано с преправяне на протоколи“. Това заяви председателят на БСП Михаил Миков в студиото на Евроком. Той коментира, че по-тежко наказуемо е да преправиш винетка, отколкото изборен протокол.„Изборите са фалшифицирани в много тежка степен“, категоричен бе Миков.

Лидерът на социалистите поздрави онези 60 общини, в които БСП постигна изборна победа. „Хората издържаха и победиха в тази трудна обстановка, въпреки натиска,  фалшифицирането и купуването на гласове“, допълни той. По неговите думи БСП се изправя с политически средства срещу технологии и заплахи срещу кандидати с уволнения на близките им и срив на бизнеса им. Той посочи пример с кандидат-кмета на Девин, който се отказва преди балотажа, както и за съветника от Дряново, който беше преследван и блъснат от кола. „В това отношение ГЕРБ са безскрупулни“, каза още председателят на БСП.

Миков обърна внимание и на случилото се в зала „Арена Армеец“. „Никъде в закона не пише, че хората трябва да бъдат заключени.  Шефката на общинската комисията твърдеше, че всичко е наред, докато изкарваха хората с линейки и цяла България гледаше. Тихичко я измъкнаха от ситуация, като премиерът я помоли да си подаде оставката. Сега ще се пласира в общинските служби“, обясни Михаил Миков.

България се превръща в пустиня, през която ще преминават магистрали

Председателят на БСП е категоричен, че партията е единствената политическа сила, която ясно очертава профила си в опозиция. Той припомни, че се навършва една година от кабинета Борисов. „Нямаше индикации, че в това мнозинство можем да прокараме това, което обещахме – друга политика към малките населени места и загиващата провинция, прогресивен данък, специална политика по демографските въпроси. България се превръща в пустиня, през която ще преминават магистрали и в която остават все по-малко млади и квалифицирани хора“, допълни той.

Миков обясни, че в страната ни има убийствена бедност. По неговите думи 50% от първокласниците са от бедни семейства, а около 70% са децата от семейства в риск от бедност. „Имаме помощ за  първи клас, но няма за втори, трети и нагоре. Приемаме закон за образованието, в който намаляваме и даваме възможност да се завършва средно образование не в 8, а в 7 клас, да се учи вкъщи, прехвърляме част от оскъдния бюджет за образование към частните училища“, подчерта той. Миков припомни, че този закон е бил внесен от ГЕРБ през 2011 г., но тогава не са успели да го приемат. „Такова общество крие риск въобще на съществуването на България“, каза още той.

Част от невидимите резултати от днешното управление – вдигане на  данъка на най-нискодоходната група

„В предишния мандат успяхме да приемем 10-процентния данък да се възстановява на хората с минимални доходи. Дойде дясното правителство и им отне това право. Това са част от невидимите резултати от днешното управление – да вдигнеш данъка на най-нискодоходната група“, коментира председателят на БСП. Той подчерта, че когато БСП е на власт, пенсиите се увеличават.

По повод данък „Вредни храни“ Миков попита защо признаваме, че нещо е вредно, а го продаваме. „Да се направи един списък и да се забранят. Не можем да разчитаме, че само цената ще спре хората да ги купуват“, поясни той.

На въпрос за обединение в ляво, Миков коментира, че АБВ навсякъде е издигнала свои кандидат, за да намали влиянието на БСП. Според него там, където е успяла да вкара съветници, те са се прилепили към десните в местния парламент.

Относно протестите на полицаите, председателят на БСП е на мнение, че те изразяват огорчението си и то справедливо. „Те бяха излъгани. Промените бяха внесени в изборната нощ. Не може да се прави реформа, която изисква микрохирургическо отношение, а се прави с брадва“, заключи Михаил Миков.