„Отбелязваме 70 години от края на най-голямата касапница в историята на човечеството, а ние в Кула скромно честваме и 40 години от поставянето на този монумент, напомнящ за славата на Съветската армия и съветското оръжие, което заедно с българските войници и доброволци отвоюва свободата на нашия край през септември 1944 г.“. Това заяви председателят на БСП Михаил Миков на церемония пред паметника „Катюша“ в град Кула, където бе открита нетрадиционна фотоизложба, посветена на мемориалния комплекс. Архивните снимки, подредени върху стар съветски камион, представят историята на паметника от откриването му през 1975 г.
„70-годишнината винаги е повод за равносметка. Днес тук пеят птиците и растат дърветата, днес хиляди млади хора идват, за да се поклонят пред паметта на своите бащи и деди. За съжаление и в Европа, и в света има хора, които искат да разделят народите на висши и нисши. Звучат гласове, каквито са звучали преди тези 70 години. Това са гласове, които искат да разделят, които смятат, че има втора категория хора“, отбеляза лидерът на социалистите. „Днес от това място, където паметта е писана с кръв, където бойците от Антихетлирстката коалиция са давали поредна битка по пътя към Берлин, нека ние, потомците, да си обещаем, че ще имаме силата и достойнството да помним историята и тези, които са проливали кръвта си, за да живеем в мир”, призова Миков.
В мемориалния комплекс се стекоха повече от 1 000 души от цяла Видинска област, а сред официалните гости бяха военният аташе на Русия подполковник Василий Хрушчин и неговият помощник подполковник Максим Чередниченко, военният аташе на Китай подполковник Лиу Вай Дунк, народните представители Чавдар Георгиев и Филип Попов, председателят на Асоциацията на разузнавачите от запаса Горан Симеонов, секретарят на Националния съвет на БСП Катя Николова, белоградчишкият епископ Поликарп.
Гостите и гражданите на Кула поднесоха цветя и венци на Паметника на съветския воин в града, където бе отслужена заупокойна молитва. 18 ветерани от Втората световна война от Видинска област получиха юбилейни медали за 70-годишнината от Победата. Концерт, народни танци и песни, изпълнения на руски песни и танци от живеещи във Видин руски граждани, изложба на оръжия и рецитал съпътстваха празничните мероприятия.
Повече за паметника „Катюша“, за празника и архивните снимки от изложбата ще намерите тук.