„Искахме да направим опит за обективен прочит на историята, включително за приноса на България във войната срещу хитлерофашизма, включително за приноса на българските антифашисти, които се признават, видяхте вчера, и от Червения площад“. Това каза председателят на БСП Михаил Миков по БНР. Той добави, че такава благодарност към българските антифашисти е звучала в годините на войната и в английския парламент.
„В същото време българският парламент не намира сили в себе си да каже една добра дума за тези, които са били действителния втори фронт срещу хитлеристите. Това са комплекси и страх от историята, страх да не би случайно историята да се превърне в актуално политическо оръжие, което е несериозно“, каза още председателят на БСП. Той припомни, че от ляво не са участвали в гласуването на декларацията на Народното събрание по повод 70-тата годишнина от победата над хитлерофашизма.
Законопроектът за престъпленията на комунистическия режим цели избягване на неудобни за управляващите теми
Миков коментира внесения от ГЕРБ и реформаторите законопроект давността на престъпленията, извършени по време на комунистическия режим, да отпадне. Той припомни, че такъв закон е бил приет в края на мандата на правителството на Иван Костов и след това управляващите са загубили изборите с много тежък резултат, което е и оценката на народа за този закон. По думите му вносителят е същият – Методи Андреев. Според Миков тази „претоплена гозба“ се вади през годините поради липса на политическо въображение. „Този закон няма никакъв юридически смисъл, всеки, който е учил наказателно право в трети курс, знае, че такъв закон няма обратно действие. След като е изтекъл такъв период от време, то няма никакъв правен смисъл“, обясни председателят на БСП. Според него обаче темата ще стане повод за дискусия, за да се избегнат други теми като увеличаване възрастта за пенсиониране, доходите на хората.
Целта на промяната в конституцията е да се пребалансира политическото присъствие във ВСС
Според Миков целта на обсъжданите промени в конституцията е да се пребалансира политическото присъствие на новата управляваща коалиция във Висшия съдебен съвет, което няма да доведе до нищо ползотворно. Той припомни, че в парламентарното му измерение органът е бил избран именно от ГЕРБ. „Има много говорене, в същото време няма внесен законопроект“, добави лидерът на социалистите. Той отхвърли тезата да се намали до минимум политическата квота или въобще да бъде премахната. „Тогава възниква въпросът, дали след като има такива упреци към съдебната власт трябва да оставим тя сама да си прави всичко. Парламентарната квота е балансът и обществената част от управлението на съдебната власт. Няма абсолютна независимост. Властите трябва да си взаимодействат“, категоричен бе председателят на БСП.
Неравенствата трябва да се „лекуват“ с по-справедлива данъчна система
Миков изрази мнение, че с внесения от БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ закон за въвеждане на прогресивно данъчно облагане се цели по-справедлива данъчна система. Той обясни, че законопроектът предвижда до две средни работни заплати – около 1500 лв. се намали данъкът, а над тази сума да започва ръст на данъчното облагане, което стига до 28% при доходи над 10000 лв. „Големият проблем на нашето общество са неравенствата, които генерират мизерия, ограничения в достъпите до здравеопазване, образование, демографски срив и тези неравенства трябва да се „лекуват“ с една по-справедлива данъчна система”,завърши Михаил Миков.