Михаил Миков: Решенията за бюджета се взимат от Министерския съвет, не от КСНС

Михаил Миков: Решенията за бюджета се взимат от Министерския съвет, не от КСНС

„Бюджетът е въпрос, който е в конституционната власт на правителството и на управляващото мнозинство. Той се формира в съответствие с политиките, провеждани от правителството. Консултативният съвет за национална сигурност е орган със съвсем друга функция. Когато заяви съветът една такава позиция, касаеща подобна тема той изземва отговорността и правата на Министерския съвет – той да определи процента от БВП за съответните сектори”. Това заяви на пресконференция председателят на НС на БСП Михаил Миков.

Лидерът на социалистите подчерта също, че когато това се залага в хоризонт от 10 години, то би трябвало едва ли не да предопредели твърд процент от държавния бюджет, независимо кое ще е правителството, какво мнозинство има и какви са приоритетите му. „Фиксирането в такъв орган на твърд процент от бюджета засяга и други ключови сектори”, обясни Миков. По думите му е много хубаво, че президентът е върховен главнокомандващ и се грижи за армията, но е  жалко, че не е и върховен учител и главен лекар, за да мисли по съшия начин и за образованието, и за здравеопазването.

„По никакъв начин не оспорваме необходимостта да имаме боеспособна армия. Внимателно вглеждайки се обаче във внесения в края на месец март доклад за отбраната, виждаме разминаване между това, което е внесено като констатации в НС и доклада, който беше представен пред КСНС от министъра на отбраната”, заяви още лидерът на левицата. По думите  му в армията има много проблеми, които не са свързани с техническото равнище на въоръжението ни, а  с желаещите да служат в българската войска като професионални войници, които не само много. „Човешкият фактор и възнаграждението и мотивацията на хората да служат в нашата армия са също изключително важни”, категоричен бе Миков. Според него проблемът във военния сектор няма да бъде решен само с увеличаване на капиталовите разходи.

Атанас Мерджанов: На базата на каква  военна експертиза държавният глава заяви претенции в Уелс?

„Още от срещата в Уелс президентът Плевнелиев се нагърби да отстоява и да защитава претенциите на една държава като България, която все пак е с ограничени възможности”. Това заяви пред журналистите зам.-председателят на ПГ на БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ и говорител на ИБ на НС на БСП Атанас Мерджанов. По думите му така Плевнелиев е бламирал желанията, целите и очакванията на българските граждани, защото заявените претенции в Уелс са били зад гърба на българското общество. „На базата на каква  военна експертиза държавният глава го направи?”- попита Мерджанов.

„Сега, изведнъж един КСНС трябва да пренебрегне дискусиите между политическите партии в НС и сам да се нагърби с един ангажимент, който е непосилен за страната”, заяви Меджанов и допълни, че по достоверна информация не само министър-председателят, но и доста министри са изразили различни мнения от това, което е било предложено. „Дебатът трябва да се развие първо на база на внесения доклад за състоянието на отбраната за 2014 г.  и едва тогава да се преценят възможностите на държавата дали е посилно да се поеме този ангажимент за плавно увеличаване на процента от БВП за въоръжение и модернизация на българската армия”, категоричен бе Мерджанов.