„Страната върви без посока. Икономиката и перспективите не са добри. През миналата, „политически нестабилна“ година растежът на БВП беше 1,7%, а през тази – „стабилната четворна коалиция“ осигурява ръст наполовина“. Това заяви председателят на БСП Михаил Миков в студиото на „Тази сутрин“ по бТВ. По думите му главната тема за България в момента е свързана с бедността, която ще усещат все повече български граждани.
„Бедните в момента са 70% и това е големият въпрос – 32% определят себе си като бедни, а 38% са в риск от бедност. Темата за бедността става все по-голяма и все повече хора в България ще усещат това, независимо за кого гласуват“, подчерта лидерът на социалистите. Миков посочи сред големите проблеми още здравеопазването и образованието. Помолен да коментира възможностите за искане на вот на недоверие в правителството, лидерът на социалистите отбеляза, че този въпрос е функция на обществени нагласи по даден въпрос, по определена секторна политика или на цялостно критично отношение към управлението.
Защо да правим референдуми, ГЕРБ ги пренебрегва
„Ние никъде не сме заявявали, че имаме съгласие за провеждане на национален референдум. Простата причина за това е, че един такъв разговор за изборното законодателство може да се постигне между политическите сили в Народното събрание”, заяви председателят на НС на БСП Михаил Миков. По думите му не може с референдум да се подменя дълбокия дефицит на демокрация в България, недоверието в политическата система и нежеланието на хората да участват в избори. Според него не се вижда изход от тази ситуация, а тя все повече се задълбочава и с такива трикове като вкарване на референдум, към който има същото недоверие, както към други избори, нещата няма да се оправят. Той припомни, че хората са гласували „за” изграждане на АЕЦ „Белене”, но ГЕРБ е взела решение централата да не се строи. „Ако искаме промяна в правилата трябва политическите сили в 43-то НС да изразят своите позиции, да се види има ли мнозинство и да се приемат промени в правилата”, категоричен бе лидерът на левицата.
Хората не възприемат сериозно фарса с оставката на Първанов
Председателят на БСП сподели мнението си относно подкрепата, която получава воденият от ГЕРБ кабинет от участниците в коалиционния формат и от страна на политически сили, които формално не са част от изпълнителната власт и парламентарното мнозинство. По думите му АБВ са показали по най-категоричен начин, че са част от управляващата коалиция, а след това са казали, че замразяват участието си. Миков посочи подкрепата на АБВ за отнемането на необлагаемия минимум за хората с минимални заплати, за задлъжняването на страната с рекордния заем за 16 млрд. лв. и за други решения на парламента, за които не са поемани ангажименти преди изборите. По думите му всичко това става зад гърба на гласоподавателите.
„Имам усещането, че хората не възприемат на сериозно целия този фарс с оставката на Георги Първанов. Те не вярват, защото не може да казваш, че замразяваш участието си в управляващата коалиция и на следващия ден да гласуваш за персонални промени в кабинета“, каза още лидерът на левицата. Въпреки това Михаил Миков отбеляза, че шанс за сближаване между БСП и АБВ има, но подчерта, че той минава преди всичко през принципно отношение към политиката, а не през участие в политиката заради власт. „На местните избори ще се търсят взаимни подкрепи по места, включително и с тях, но това при всички случаи ще е свързано с левите приоритети, за които ние настояваме да станат основа за платформите за участие на съветници и на кметове в следващото местно управление. Мисля, че за момента те ще предпочетат властта пред принципите“.
„Скритите партньори на това управление са Движението за права и свободи – виждаме участието им в ключови гласувания в Народното събрание. Става въпрос за явните подкрепи, които правителството получава от ДПС“, добави лидерът на БСП.
Властта си осигурява политическа лоялност с промените в МВР
Миков коментира и смяната на главния секретар на МВР Светлозар Лазаров и председателя на ДАНС Владимир Писанчев. „Днешната власт търси политическо уплътняване на ръководните функции и промените в МВР са осигуряване на политическа лоялност“, заяви той. На въпрос чии доверени хора са били Лазаров и Писанчев, лидерът на левицата посочи, че важното е било те да са професионалисти и не мисли, че техните назначения са били специални. „Фактът, че не уволниха Лазаров веднага, говори, че очевидно той си вършеше работата”, допълни Михаил Миков. По думите му управляващото мнозинство, включително и министър-председателят, са оценили техния професионализъм.
„Вътрешните фактори, които са повлияли на решението на премиера, са сделките за власт и постове в коалицията. Външните фактори са свързани с интереси на чужди държави и бизнес фактори”, коментира още председателят на БСП.
Реанимирането на „Южен поток” зависи от правителството
Усещането, че санкциите срещу Русия се отразяват и на България е обществено, заяви Михаил Миков. „Тези дни имаше прогноза за 60% спад на руските туристи. Хотелиерите искат компенсации и ще страдат – това са фактите. Но проблемите не са само в туризма. Защо никой не говори за това как върви рехабилитацията на 5 и 6-ти блок на АЕЦ „Козлодуй“, попита Миков.
„Народът настоява за промяна на позицията, на отношенията ни с Русия. Хотелиерите искат облекчен визов режим за руските туристи, както го правят нашите съседи. Производителите настояват за отваряне на руските пазари, защото санкциите бяха съпроводени с контрасанкции от руска страна. Намаляването на общия оборот влияе много негативно“, подчерта лидерът на социалистите и припомни, че БСП има последователна позиция в това отношение, включително и в Европейския парламент.
„От правителството зависи да реанимира възможността „Южен поток ” да минава през България и доставките на газ към Европа да минават през страната ни”, отбеляза също Михаил Миков.