Ако уважава Конституцията, държавният глава трябва да наложи вето на Закона за ратификация на договора за поемане на нов външен дълг в размер на 16 млрд. лева. Това заяви председателят на Националния съвет на БСП Михаил Миков.
Коментарът на лидера на левицата идва, след като с гласовете на ГЕРБ, Реформаторския блок, АБВ, ДПС и БДЦ Народното събрание одобри на второ четене ратификацията за новия заем.
Миков определи случващото се като агония на управляващите, които бързат да приключат с въпроса, за да не се не се види диспозицията на подкрепите, засягаща и опозиционни партии.
„Президентът, ако уважава Конституцията и я спазва, трябва да наложи вето, а оттам пътят е към Конституционния съд”, подчерта председателят на БСП, цитиран от Фокус.
На заседание на Националния съвет на БСП в неделя, лидерът на социалистите заяви, че искането на управляващите за нов милиарден заем е в разрез не само с основния закон, но и със Закона за международните договори и Закона за публичните финанси.
След скандалното приемане на първо четене на Закона за ратификация на договора за 16 млрд. лв. Парламентарната група на БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ възрази срещу искането за провеждане на второ гласуване на днешното заседание и предложи редуциране на дълга до 6,9 млрд. лв.
„Ние от ПГ на БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ искаме да направим предложение между първо и второ четене – за редуциране на заема до размер 6, 9 млрд. лв., както е записано в закона за държавния бюджет”, заяви от парламентарната трибуна народният представител от левицата Мая Манолова. Тя призова да бъде дадено на групата й достатъчно време между първо и второ четене.
„Гласуването беше недопустимо. Всеки закон минава на две четения. Всеки народен представител има право да направи предложение преди второ четене. Дали ще се променя или не международен договор – е работа на кабинета”. Това заяви от парламентарната трибуна председателят на БСП. Михаил Миков подчерта, че в никакъв случай не може да се отнеме правото на депутатите за предложения, защото това е нарушение на Конституцията. Въпреки това, ратификацията за външен заем в размер на 16 млрд. лв. бе одобрена и на второ четене.