Председателят на БСП Михаил Миков разпространи в социалните мрежи свой коментар отношение на преференциалното гласуване. „Тъй като последните няколко седмици постоянно ми задават въпроса за позицията ни за преференциалния вот, бих искал да споделя някои свои размисли по въпроса”, написа Миков в своя „Фейсбук” профил.
„Най-напред искам да уточня, че БСП Лява България никога не е забранявала – официално или неофициално – използването на законовата възможност за преференциален вот. Когато ме питат за това, почти винаги имат предвид едно писмо до нашите кандидати, което беше изнесено по медиите от онези, които имат собствени схващания за междуличностна демокрация. Но в това писмо не се налага забрана за каквото и да е било, а се препоръчват практики при агитирането за преференциален вот, които биха могли да увеличат резултата на коалицията. Борбата за повече преференции на места се водеше между отделни кандидати от една листа – тя се изроди на моменти във вътрешнопартийна битка, която обърка и разколеба мнозина избиратели. В това изкривено съревнование не ставаше дума за платформата на БСП Лява България, не се говореше за идеи и ценности, а се водеше по-скоро междуличностна борба. Казвал съм го вече и при други поводи – преференцията беше въведена като лекарство за по-голяма тежест на личния избор на гражданите. И, както при всяко лекарство, точната дозировка е от особена важност. Защото, както се знае, грешната доза от едно, иначе добро, лекарство вече е отрова”, посочва лидерът на левицата.
„Струва ми се, че по-отговорно щяха да постъпят онези, които бяха насочили усилията си за събиране на преференции към онези избиратели, които гласуват за БСП, само защото конкретни лица са в дадената листа. Това би могло едновременно да допринесе за по-добър резултат и щеше да осуети личните сблъсъци по места до голяма степен. За съжаление, това не успя да се случи навсякъде… Тук няма въобще да коментирам практиките на другите партии, но все пак ми се струва недостатъчно честно да се откажеш от мястото на народен представител, ако си събрал толкова много преференции, само защото лидерът на партията ти очаква това. Този подход опорочава системата за гласуване с преференции и обезсмисля този персонален елемент в гласуването, който толкова много искаха всички, особено нашите опоненти вдясно. А сега точно техните избиратели, предпочели да гласуват с преференции, останаха излъгани. Медиите отразяват тези факти, но малцина анализират порочността на този феномен – отказ от избор чрез преференции”, отбелязва Михаил Миков.
„Гласуването с преференция дава персонален привкус на пропорционалната система. Но съм далеч от мисълта, че мажоритарната система е по-добра. Всъщност, мисля, че за избор на колективни органи, каквито са Народното събрание и общинските съвети, пропорционалната система е принципно по-добра от мажоритарната и в почти всички европейски държави е възприето това решение. Мажоритарно избрани бяха 31 народни представители през 2009 г. Спомняте ли си името на някои от мажоритарно избраните тогава? При мажоритарната система има тази слабост, че и при 100% активност на гласоподавателите 49,9 % ще останат непредставени. А при обичайната у нас активност от около 50%, непредставените биха били около 75%… Затова недоумявам как партии, които претендират да са демократични, настояват народни представители да се избират мажоритарно. И как същите партии толерират отказа от преференции на техните кандидати… Всичко това в крайна сметка няма да допринесе по никакъв начин за укрепване на разклатеното доверие на хората в държавата, институциите и многопартийната демокрация”, коментира председателят на БСП.
И, за да завърша, самият аз гласувах също преференциално.
С уважение,
Михаил Миков