Михаил Миков: Хората променят партията, а не партията хората

Михаил Миков: Хората променят партията, а не партията хората

Аз получих една изключителна отговорност, благодарение на гласуването на делегатите на Kонгреса. Радвам се на това, че партията, Kонгреса възложи на мен тази отговорност и ще направя всичко възможно да я оправдая. Това заяви в ефира на БНТ председателят на НС на БСП Михаил Миков. На въпрос дали ще промени БСП или ще запази статуквото, той отговори: „БСП винаги се е променяла, и за това ще отбележим 123 години утре на Бузлуджа“. Той обясни, че промени ще има, но ще бъде запазено всичко добро, което е сред нас, за да бъде пренесено за тези, които предстои след време да ръководят БСП. „Определено партията трябва да бъде по-социална и трябва да говори повече с хората. Трябва да ходим повече при хората, за да идват и те при нея, за да я подкрепят“. Миков подчерта, че хората променят партиите, а не партиите хората и може да се направи много от тук насетне, за да бъде БСП автентичната, силната, лявата необходима на българските граждани партия.

Сергей Станишев е в бъдещето на българската и европейската левица

На въпрос каква ще бъде ролята на Сергей Станишев в бъдещето на партията, той отговори: „Сергей има своето запазено място в историята на БСП, не само защото е лидер на ПЕС, а защото много години даде и получи от партията знания и опит, което винаги е ценно“. Той бе категоричен обаче, че Сергей Станишев не е само в историята, но и в бъдещето на БСП и допълни: „Той е в бъдещето на европейската, а и на българската левица и заедно ще вървим напред – българските и европейските социалисти.

Коалиция за България също е формулата на лявото обединение

Помолен да коментира бъдещето на Коалиция за България той заяви, че тя също е формулата на лявото обединение. По думите му дали точно под това наименование или с променено подчертаващо левия, обединения характер на партиите в коалицията, с капацитет, включително за разширяване, тя има бъдеще, защото са твърде пъстри идеите на левицата, но гръбнакът е БСП. По думите му това ще бъде преотвърдено и подчертано с нова енергия на партията.

Попитан АБВ съюзник ли е, ДПС приятел ли е и ГЕРБ вечен враг ли е, Миков отговори че в политиката тези крайни понятия винаги са били опровергавани от практиката. „Няма вечни приятели, но в същото време има идейна платформа на БСП и ако АБВ приеме да стъпи на нея може след изборите да се водят разговори“, каза още той. По думите му другото означава да се опитва да се трупа обществена подкрепа занимавайки се с БСП.

Отношенията ни с ДПС трябва да бъдат критично преоценени

„С ДПС имаме история, включително и прясна история, която не е зараснала. Имаме отношения, които трябва да бъдат преоценени в много критичен план. Избирателят е този, който в началото на октомври ще определи необходимите за България решения“, категоричен бе той. Миков обясни, че БСП и нейните партньори от левицата тръгват на базата на своята платформа, кандидатите за народни представители, за да потърсят доверието на хората и това е най-важното.  „Преговорите и съюзите ще бъдат предмет след изборите и най-важното е те да бъдат отпред на сцената, не зад колисите. Най-важното е те да не се решават от интересите на една или друга корпоративна група“, заяви председателят на БСП.

По повод на днешните консултации при президента и разговорът му с Бойко Борисов той коментира, че намира общ език с всеки политик, но когато някой решава да се упражнява върху БСП, за да натрупа някакъв дребен дивидент, трябва да получи отговор.

Помолен да коментира края на мандата на  Коалиция за България, той отговори че е в тази година и два месеца е било изключително трудно заради отсъствието на мнозинство и неизяснените отношенията с партньорите, подкрепящи правителството. По думите му това е довело и до отношението на българските граждани към БСП, което е довело до лоши резултати на евроизборите. „От тук насетне пътят беше ясен, именно към предефиниране на подкрепата, търсене на нова такава и по-ясно изчистване на лявата идентификация“, каза още той.

Миков подчерта, че е било направено много за тази година, но то някак си е потънало след случая „Пеевски“. По думите му след тази грешка, която се е отразила и на добрите решения на правителството в социалната сфера, визирайки направеното за майките, за пенсионерите, това което е направено за развитието на бизнеса и икономическата среда. „Има ги вече първите признаци на икономическото съживяване, но това остана някак си в сянката на протестите пред НС и постоянното внушение за корпоративни зависимости, нещо, което трябва да се прекъсне“, подчерта той.

Стойнев трябва разколебае и най-големите неверници по отношение на „Уестингхаус“

На въпрос за „Уестингхаус“, Миков отговори, че това ще бъде обсъдено на различни партийни формати и министър Стойнев ще трябва да разясни случая, защото има много въпроси, които чакат своя отговор. „Надявам се той да бъде убедителен, за да разколебае и най-големите неверници по отношение на икономическата изгода за България от това решение на правителството.

За кои фирми и корпорации са исканите 3-4 млрд. лв.?

Попитан за позицията на БСП за актуализацията на бюджета, Миков отговори, че партията е „против“. „Независимо кое правителство предлага, когато някой иска 3,5 млрд. да ги изхарчи без парламентарен контрол, без ясно разписани цели, за които ще се харчат тези пари, всеки народен представител независимо от коя партия е, трябва да гласува „против“, категоричен бе председателят на БСП. Той подчерта, че много често дискусиите в парламента са за 2, 3, 5 млн. лв., а тук се иска да се подкрепят 3,5 млрд. лв. срещу евентуални бъдещи рискове. „Никое правителство в последните 25 години не е разполагало с такъв безконтролен от законодателната власт ресурс, който да го харчи както си иска“, каза още Миков. Той припомни, че в самия законопроект правителството ясно е казало, че този бюджет може да бъде изпълнен и без актуализация и БСП подкрепя актуализацията на бюджета на НЗОК.

По думите му сегашното правителство е наследило от предишното 3 пъти повече невърнато ДДС, много повече средства, неизплатени на строителите и приказките, които се използват сега, за да се търсят 3-4 млрд. лв. за актуализацията предизвикват големият въпрос за кои фирми и корпорации са тези милиарди. „Предвиден е буфер, който да гарантира включително при неизпълнение на приходната част. Да приходите не вървят по плана, но в същото време има много по-голямо изпълнение на приходната част и на данъците, и на социалните осигуровки и на здравните вноски отколкото през миналата година. Това показва, че без да се напрегнеш няма да постигнеш добри резултати“, обясни той.

БНБ е независима банка и политиците нямат право дори съвети да и дават

Помолен да коментира случая с КТБ, тоя заяви, че БНБ е независима банка и политиците нямат право дори съвети да и дават, само че в един момент са се чули призивите на „На ход са политиците“. „Значи ще оставим в банковият сектор да се случва каквото те намерят за добре, и дори ако ги посъветваш ще ти кажат „не се бъркайте това е не политически въпрос“, а когато нещата са стигнали до тука ще кажат „дайте ни няколко милиарда, за да покрием това, което се случи, за което ние пряко отговаряме“, поясни председателят на БСП. По думите му не става така, защото българските граждани не са склонни да плащат нито за тази, нито за друга банка извън предвиденото по закон.

Попитан как той лично излиза от това управление като председател на най-критикувания парламент в новата ни история, Миков отговори, че това е бил най-отвореният парламент, който най-силно е контролирал изпълнителната власт и в трудни условия е постигнал редица социални решения, заради липсата на които българите са излезли на улиците в началото на 2013 г.

„Благодаря на отговорните народни представители, които разбраха функцията да представляваш народа, а не партийния си лидер, да присъстваш на заседанията, да излагаш мотиви, а не чрез отсъствието си да се опитваш да правиш политически дивидент“, заяви Миков.

Той призова политиците които разговарят, да бъдат искрени и отговорни не само в разговорите, но и в делата си, и когато поемат ангажименти, те да се изпълняват. Миков подчерта още, че същото важи и за отношенията им с гражданите. „Защото всички имаме нужда от доверие“, заключи той.