“Ясно е, че България не е сред страните в Европа, които настояват за повече санкции срещу Русия. Това е важното. И отделните позиции, отделните коментари са вписани в това”, заяви председателят на Народното събрание в интервю за предаването “Всяка неделя” по Нова Телевизия.
“Отношенията между НАТО и Русия трябва да се върнат към духа на 90-те години. Смятам, че нещата трябва малко да се смекчат”, добави Михаил Миков в коментар на обстановката около украинската криза.
По отношение на призивите за по-засилено присъствие на НАТО в Източна Европа, включително в България, Миков каза, че не смята, че това е необходимо и посочи: “Постоянните внушения, че България била руския Троянски кон създават комплекси”.
Социалистът определи като предизборна оценка и част от атаките срещу БСП думите на Георги Първанов, че наши министри, заедно с президента Росен Плевнелиев, се нареждат сред най-големите ястреби на Запада по отношение на Русия.
“Плевнелиев се опитва да се прави на проевропееца, проатлантика в цялата ситуация. Избрал си е такава русофобска позиция, за да се откроява като представител на десницата”, посочи Миков и продължи:
“Трябва да е ясно, че ние сме членове на ЕС и НАТО и това определено влияе на поведението на политиците. В същото време може да се спестят някои по-крайни изявления”.
Според Миков “БСП има доста ясно отношение по кризата в Украйна, изразено в декларацията на Висшия съвет, която никой не иска да прочете, а тя държи сметка включително и за необходимостта от развитие на добри отношения с Русия. Смятам, че няма друга българска партия, която да има такъв умерен и балансиран подход по темата”.
Председателят на парламента си обяснява и променливите позиции на опозицията спрямо конфликта с предизборната ситуация. По думите му тя оказва влияние и в Европа, където еврокомисарят за енергетиката Гюнтер Йотингер говори за газопровода “Южен поток”, но си мълчи за “Северен поток”. “Остава впечатление за предизборност и на европейско равнище”, отбеляза Михаил Миков.
Във вътрешнополитически план председателят на Народното събрание коментира събитията около определянето на състава на Централната избирателна комисия. Той определи като провокативен президентския указ, който даде на ГЕРБ едно място повече в ЦИК и лиши ДПС от един член, докато в парламента още се водеха дебати по разпределението.
Миков каза още, че новият Изборен кодекс създава много повече гаранции срещу изборни злоупотреби, отколкото по времето на случая с печатницата в Костинброд. “Увличайки се в защитите срещу злоупотреби, все повече затрудняваме хората”, посочи обаче председателят на парламента, според който затрудняването на упражняването на изборното право се отразява на активността на гласоподавателите.
Като бивш министър на вътрешните работи Михаил Миков коментира случая в Лясковец. По негово мнение става въпрос на грешка в системата, довела до случилото се по време на полицейската акция. “Това показва определена липса на синхрон”, каза Миков. Според него министърът няма особена вина в тази ситуация и нормалната реакция е да има наказание за отговорните.
Разривът с Георги Първанов и АБВ обслужва политическия опонент на левицата – ГЕРБ, смята Миков. Разривът “беше обективен, сега ще видим какво ще се случи политически оттук нататък”, коментира той.
В българската политика има много фира, смята парламентарният председател. “Тази фира идва от общата обстановка – недоверие в институциите, слаба обществена поддръжка, липсата на обществена енергия”.
“БСП е партията, която винаги е поддържала и конституцията, и институциите и е правила компромиси в името на държавата, за което много често сме били обвинявани…”, заяви Михаил Миков, според който не може цялата отговорност винаги да се прехвърля на Столетницата, само защото има дълга история… “България е обречена да се управлява от коалиции и политици, които умеят да намират компромиси”, убеден е председателят на парламента.