Миков: Лесно е да спазваш Конвенцията за бежанците, когато няма бежанци

Миков: Лесно е да спазваш Конвенцията за бежанците, когато няма бежанци

“Много е лесно е да спазваш Конвенцията за бежанците, когато в България няма бежанци. Много е лесно да назначаваш председател на Агенция за бежанците, когато няма бежанци. Много е трудно обаче тази система да си върши работата за това, за което е назначена”. Това заяви председателят на Народното събрание Михаил Миков по време на дебатите по проекторешение за недопускане на имигранти от Близкия изток и Северна Африка, включително бежанци от Сирийска арабска република на територията на България.

Миков отбеляза, че големият въпрос, който се поставя в тази непредвидена ситуация е дали България има капацитет да се справи с това предизвикателство. По думите му страната ни се е справяла с миграцията на арменците без служба за миграция и без държавна политика за бежанците.

“България може да се справи, като се ангажират политиците с еднакви послания към гражданите. Имаме 264 общини, не може ли всяка община да приеме по едно или две семейства с малки деца?”

“Много е хубаво да има служби – ДАНС, НСО, НРС, когато няма предизвикателства за сигурността. Когато има предизвикателства, казваме, че има проблем. В никакъв случай не бива да стигаме до това решение, което води денонсиране на една конвенция, почиваваща на Хартата за човешките права”, заяви още председателят на парламента, цитиран от “Фокус”. „Нелегални бежанци могат да проникват през всички граници. България има задача да охранява 1 300-километрова граница на ЕС. Питам народните представители, ако затворим границите и утре на черноморската ни граница се случи нещо такова, каквото се случи на италианската граница…?”.

Михаил Миков изрази мнение, че българските граждани трябва да се ангажират в духа на Конвенцията за бежанците, като Народното събрание положим спешни усилия за транспониране на поне два акта – Директива 2011 95 относно стандартите за определяне за международна закрила и Директива 2013 33 за стандарти за приемане на кандидати за международна закрила. “Само така ще можем да отговорим на историческото наследство, което нашите деди са оставили – за арменците, за имигрантите от Съветска Русия”, каза още председателят на Народното събрание.