Със 130 гласа парламентът отхвърли частичното вето на президента върху промените в Закона за държавния бюджет за 2013 г. 93 народни представители гласуваха против, нямаше въздържали се.
Миналата седмица президентът Росен Плевнелиев наложи частично вето върху актуализацията на бюджета за тази година, като настоя за повече яснота по отношение на предвидените от правителството разходи. Председателят на парламента покани държавния глава на извънредното парламентарно заседание, но Плевнелиев отклони поканата с аргумент, че вече е разяснил мотивите си да върне закона.
Преди днешното гласуване премиерът Пламен Орешарски заяви, че не е открил нито един съществен от икономическа и фискална гледна точка мотив за президентското вето. Орешарски не очаква друга актуализация на държавния бюджет до края на годината.
Премиерът припомни заложените цели в актуализацията на бюджета – коригиране на приходната част, без която няма да се достигне икономическият растеж, предвиден в бюджета; изплащане на поне част от парите, които се дължат на бизнеса, както и плащанията към хора с увреждания и социално слабите. Сред плащанията в бюджета са финансиране на дълга от 800 млн. лева, изтеглен от ГЕРБ, както и за поддържане на фискален резерв над законовия минимум, каза още Пламен Орешарски.
“Парите от дълга наистина са възстановени от Брюксел, но тогава фискалният резерв беше под 4,5 млрд. лева, както е записано в закона за държавния бюджет”, отбеляза Орешарски. “Дали рефинансираме този дълг или запазваме законовия минимум във фискалния резерв от 4,5 млрд. лева е едно и също”, поясни министър-председателят.
С актуализацията на бюджета не се увеличава предвиденият лимит за размера на държавния дълг в края на 2013 г. от 14,56 млрд. лв. или 18% от БВП и лихвените плащания няма да бъдат увеличени. Това се посочва в доклада на парламентарната комисия по бюджет и финанси, представен пред народните представители от председателя Йордан Цонев. Той посочи, че при 100% изпълнение на приходите в края на годината нивото на фискалния резерв би бил около 3,7 млрд. лв. Йордан Цонев допълни, че изискването на закона е в края на годината резервът да е 4,5 млрд. лв.
В момента фискалният резерв е 5,6 млрд. лв, като в тези средства са и постъпилите от ЕС 800 млн. лв. доплащания към земеделските производители. На 22 август от резерва ще бъдат погасени емисиите на вътрешния дълг от февруари – 800 млн. лв. Йордан Цонев заяви, че до края на годината от резерва ще се финансира и дефицитът по бюджета, който е 1,3% от БВП. Цонев заяви, че това обуславя необходимостта от подкрепата на фискалния резерв с около 1 млрд. лв.
В доклада на комисията е отбелязано още, че средствата, които ще се разпределят с постановление на Министерския съвет до края на годината ще са 286 млн. лв., като това са средства за така наречените непредвидени разходи. От комисията припомнят, че с актуализацията през 2010 г. тази сума е била 1,1 млрд. лв., за 2011 г. е 367 млн. лв., а за 2012 г. е 410 млн. лв.
Председателят на Народното събрание Михаил Миков и лидерът на българските и европейските социалисти Сергей Станишев излязоха при участниците в контрапротест около сградата на Народното събрание. Двамата разговаряха с гражданите, които се бяха събрали, за да подкрепят управляващите и актуализацията на Бюджет 2013.