Парламентарната асамблея на Черноморското икономическо сътрудничество (ПАЧИС) продължава да разширява дейността си и да се утвърждава като сериозен фактор за политическата и икономическата стабилност в региона. Това заяви председателят на Народното събрание и на ПАЧИС Михаил Миков на откриването на 41-то пленарно заседание на Генералната асамблея на ПАЧИС на 10 юли 2013 г. в София.
Михаил Миков отбеляза, че настоящият форум показва значението, придавано от ПАЧИС на по-нататъшното развитие на туризма като важен фактор за икономическото развитие в региона. Туризмът днес във все по-голяма степен предоставя възможности за взаимно опознаване на традициите и културата, бита и манталитета на нашите народи, като по този начин допринася за все по-доброто взаимно разбирателство и като следствие – за по-успешното взаимодействие в икономически план, допълни председателят на парламента.
Двадесетата годишнина на ПАЧИС ни дава основание не само да отчетем постиженията, но най-вече да търсим резерви за превръщането на Асамблеята в по-ефикасен инструмент за постигането на стоящите пред нас цели, отбеляза Михаил Миков. Той посочи, че в периода на българското председателство са били направени нови стъпки за решаването на важни за страните-членки въпроси. В икономическата сфера е било обсъдено сътрудничеството в областта на търсенето и спасяването на море. Конкретни препоръки са били направени по развитието на сътрудничеството на ниво следдипломно образование между университетите на страните-членки. Подчертано внимание е обърнато върху мястото и ролята на ПАЧИС в широкия Черноморски регион в контекста на 20-та годишнина от нейното основаване, каза председателят на Народното събрание.
Новите цели, формулирани от Организацията на Черноморското икономическо сътрудничество (ЧИС), обуславят и все по-важната функция на ПАЧИС да съдейства за осигуряването на оптимални условия за стимулиране на интеграционните процеси в региона на основата на добросъседството и партньорството, за инициирането на общи проекти в области, представляващи взаимен интерес за всички участници, подчерта Михаил Миков. По думите му ПАЧИС трябва да активизира конструктивната си роля за развитието на парламентарната дипломация като ефикасно средство за създаването на благоприятна среда за разширяването на икономическото сътрудничество, но и за търсенето на пътища за решаване на съществуващите открити конфликти, които предизвикват загриженост. Председателят на ПАЧИС посочи, че е необходимо и още по-тясно взаимодействие на Асамблеята с европейските структури и преди всичко с Европейския парламент.
Михаил Миков заяви, че новият етап в развитието на Черноморското сътрудничество налага постигането на по-високо ниво на взаимодействие между ПАЧИС и ЧИС, което да съответства на европейските критерии. Целесъобразно е да работим за по-нататъшното усъвършенстване на сътрудничеството между двете организации, както и за разширяването на инструментариума ни за практическото претворяване на приеманите решения и препоръки, добави той.
През 20-те години на дейността си ЧИС извървя немалък път и натрупа опит в оползотворяването на големите потенциални възможности на регионалното сътрудничество, подчерта председателят на ПАЧИС и допълни, че организацията се е утвърдила като форум за контакти и обмяна на идеи по редица въпроси на регионалното сътрудничество. Михаил Миков посочи, че е била отчетена необходимостта от цялостно усъвършенстване на дейността на ЧИС и заяви, че оценява новия „Икономически дневен ред за засилване на сътрудничеството” като пътна карта за посрещане на новите предизвикателства, като средство за открояване на приоритетите и за постигане на реални резултати по пътя на прагматизма и по-високата ефективност на взаимодействието. По думите на председателя на ПАЧИС несъмнено ролята на ЧИС ще нараства поради факта, че Черно море се очертава като един от районите на активно икономическо сътрудничество през 21-ви век. В този контекст перспективите на развитие на ЧИС са тясно свързани с европейските интеграционни процеси и по-конкретно с Европейската политика на добросъседство чрез Черноморската синергия, която е със сериозни потенциални възможности, добави той.
Към участниците в 41-то пленарно заседание на Генералната асамблея на ПАЧИС приветствия отправиха президентът Росен Плевнелиев и председателят на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа Жан-Клод Миньон. Прочетено беше и приветствие от името на Едуард Налбандян, председател на Организацията на Черноморското икономическо сътрудничество и министър на външните работи на Армения.
В работата на заседанието участват делегации от парламентите на 12 страни-членки на Организацията за Черноморско икономическо сътрудничество. На форума присъстват повече от 120 парламентаристи, гости и представители на международни парламентарни асамблеи със статут на наблюдатели. Сред тях са Парламентарната асамблея на Съвета на Европа и Европейският парламент, национални парламенти и международни организации.
41-то пленарно заседание на Генералната асамблея ще отбележи 20-годишния юбилей на ПАЧИС и ще отчете резултатите за периода на българското ротационно председателство на Асамблеята.