Структурирането на постоянен регионален форум за икономическо развитие и насърчаване на инвестициите е един от начините за съживяване на интереса към Югоизточна Европа, заяви председателят на НС Михаил Миков в Македония. В Охрид се проведе конференция на парламентарните председатели на държавите-участници в Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа (ПСЮИЕ).
Централно място в дневния ред на 10-тия юбилеен форум, чийто домакин е Република Македония в качеството й на ротационен председател на ПСЮИЕ, са предизвикателствата на икономическата криза, ролята на националните парламенти и регионалното междупарламентарно сътрудничество. Първото външнополитическо участие на новоизбрания председател на българския парламент съвпада с финализирането на дебата за нов етап в развитието на сътрудничеството в региона, фокусиран върху идеята за създаването на Парламентарна асамблея на страните-участнички в процеса. Конференцията в Охрид обсъжда два основни документа – Съвместно изявление и Финална декларация.
Председателят на Народното събрание Михаил Миков потвърди българската позиция за трансформиране на Регионалния секретариат за парламентарно сътрудничество в Югоизточна Европа в Постоянен секретариат на новата Асамблея и отново заяви готовността на българския парламент да бъде домакин на Секретариата. На форума в Охрид българската делегация успешно защити своята концепция за равнопоставен, консенсусен и гъвкав модел на новата Парламентарна асамблея. По предложение на българската делегация във финалните документи на форума ще намерят място следните принципи от българската позиция – консенсус във вземането на решения, всяка делегация с право на един глас и равно представителство на всички страни-участници.
В изказването си пред участниците в конференцията председателят на Народното събрание подчерта, че намаляването на икономическото значение на Югоизточна Европа е едно от дългосрочните предизвикателства за целия регион, с което всяка една държава от региона трудно може да се справи самостоятелно. По думите му глобалната криза е довела до дълбоки промени в интереса на стратегическите инвеститори, като все по-голям брой от тях насочват вниманието си към разширяващите се пазари на Изток и Латинска Америка и губят интерес за дългосрочни инвестиции в Югоизточна Европа. Според Михаил Миков този факт води и до намаляване на натиска върху местните европейски елити за бързо присъединяване към ЕС за страните от ЮИЕ.
Председателят на българския парламент призова за спешни политики, които трайно да съживят интереса към региона и предложи няколко основни подхода в това отношение. Сред възможностите той открои съвместното участие и представителство на световни и регионални инвестиционни форуми, както и обединяване на усилията за представяне на региона пред големите инвеститори. Според Михаил Миков това може да започне например с промоционална кампания на инвестиционните възможности в Югоизточна Европа, като по-нататък се търсят източници за финансиране на конкретни инвестиционни регионални проекти. Друга възможност според председателя на Народното събрание е структурирането на постоянен регионален форум за икономическо развитие и насърчаване на инвестициите, насочен към европейските и неевропейските инвеститори.
Председателят на българския парламент обърна специално внимание на Програмата Европа 2020, както и на разработваната в момента аналогична Програма Югоизточна Европа 2020 като друга важна стратегическа рамка за осигуряване на икономически растеж и преодоляване на последствията от икономическата криза. По думите му тези стратегии отразяват новите предизвикателства и политическите и икономическите приоритети, с които страните от Югоизточна Европа трябва да се справят. Те засягат както държавите-членки, така и държавите-кандидатки за членство в ЕС от нашия регион, посочи Михаил Миков. Той допълни, че стратегическото планиране, финансиране и регионалното сътрудничество ще бъдат подчинени на тази нова политическа програма, като чрез регионални и трансгранични проекти ще се търсят решения за устойчив и приобщаващ растеж. Председателят на Народното събрание бе категоричен, че националните парламенти могат да играят решаваща роля за насърчаване и засилване на сътрудничеството и започване на нови проекти, което ще направи региона по-видим за институциите на ЕС, държавите-членки и международните партньори и инвеститори.
Специално място в изказването си Михаил Миков отдели на значението на енергийната политика на ЕС в разгара на икономическата и финансова криза. Според председателя на българския парламент издигането на ролята на енергетиката за развитието на региона ще способства за ускоряване на растежа и конкурентноспособността на икономиката и създаването на работни места. Той призова всички национални парламенти да обърнат внимание на този важен тематичен въпрос, следвайки решенията, взети на последното заседание на Европейския съвет, енергийната програма на ЕС и посоките, заложени в Енергийната пътна карта на Европейската комисия.
В заключение председателят на Народното събрание изрази надежда, че заявената политическа воля за създаване на парламентарна асамблея на ПСЮИЕ ще се превърне в ефективна и работеща нова регионална дискусионна платформа по тези важни теми. Според него предвидената за сформиране Комисия по икономика, инфраструктура и енергетика трябва да започне да разглежда с приоритетна важност най-наболелите за региона въпроси.