Пред повече от 700 гости в препълнената зала 6 на НДК председателят на БСП Сергей Станишев и кандидатът на социалистите за министър-председател Пламен Орешарски представиха управленската програма на Коалиция за България.
Ключовите думи за следващия управленски мандат са икономика, доходи, заетост.
В своята управленска програма и за нейната реализация КБ залага на експертността и професионализма, на силен икономически екип с доказан опит в управлението.
Затова ние номинирахме успешния си финансов министър Пламен Орешарски за следващ премиер на България. Излъчихме българския Марио Монти. Знаем, че за бизнеса, за пазарите и за чуждестранните инвеститори, името и политиката на Пламен Орешарски означават стабилност, икономически растеж, нормална бизнес среда, високи доходи. От това има нужда България днес.
КБ няма да отстъпи от свои основни досегашни приоритети:
- повишаване на доходите,
- нови работни места,
- мерки за намаляване на младежката безработица,
- подобряване на състоянието в здравеопазването
- добра бизнес сред и условия за привличане на чуждестранни инвестиции,
- запазване на всички данъчни ставки за бизнеса,
- последователност и предвидимост в законодателството.
- КБ избра да представи акценти от управленските си приоритети пред работодатели, синдикати, общественици, медии и неправителствени организации. Отворени сме да чуем предложения и критики и да дадем аргументи.
Смятаме да направим поредица от срещи и с различните съсловия по сектори, за да получим още идеи за програмата.
Основните управленски приоритет на КБ за периода 2013-2017 г. са:
- Нови 250000 работни места ще бъдат разкрити в рамките на мандата. Това ще стане чрез създаване на условия за съживяване на малкия и средния бизнес, премахване на корупционните практики за разпределяне на обществени поръчки, връщане на имиджа на България като страна, предпочитана за чуждестранни инвестиции.
- Трайно намаляване на младежката безработица – осигуряване на първо работно място или обучение на завършилите студенти. Тази мярка може да стане реалност с редица стимули за малките и средните предприятия, които наемат млади хора на работа.
- Всички данъчни ставки за бизнеса се запазват (10%-тен корпоративен данък, 5% данък дивидент, 0% за капиталовите печалби и др.).
- Премахване и облекчаване на регулаторните режими, намаляване на административните такси и създаване на предвидима бизнес среда.
- Облекчаване на кредитирането на малкия и средния бизнес чрез допълнително капитализиране на Българската банка за развитие. Така ще се обезпечи евтин кредитен ресурс за бизнеса.
- Срочното разплащане на държавата с бизнеса до 30 дни
- Повишаване на минималната работна заплата от 310 на 450 лв. в рамките на мандата. С нея е съобразена и горната граница на 10%-тната ставка на данъка върху доходите на физическите лица – десеткратния размер на минималната работна заплата.
- Ежегодно осъвременяване на пенсиите в съответствие с инфлацията и ръста на осигурителния доход – връщане на швейцарското правило. Периодично преизчисляване на старите пенсии. Запазване на осигурителния стаж и възрастта за пенсиониране.
- Премахваме данък доход за най-бедните.
- През 2014 г. ще бъде премахнат данъкът за около 1 000 000 българи с доходи до размера на минималната работна заплата (310 лв. към момента). По този начин над 300 млн. лв. ще останат в българските семейства и в българския бизнес. Те ще могат да се влеят в икономиката и да повишат потреблението.
- За близо 1 900 000 българи с доходи между 310 и 4 500 лв. запазваме 10%-тна данъчна ставка
- За близо 45 000 българи, с доходи над 4 500 лв. се въвежда 20% данъчна ставка за сумата над 4 500 лв.
- Обезщетението за отглеждане на дете от една до две годишна възраст (сега 240 лв.) ще достигне размера на минималната работна заплата (сега 310 лв.). Повишаване на размера на детските надбавки в зависимост от възрастта на детето.
- През последните две години от мандата ще бъде въведено семейното подоходно облагане. Така при семейства, в които единият родител е безработен, ще бъде отчетен този фактор и ще остават повече пари за образованието на децата или за ежедневните разходи на домакинствата.
- Ускорено изграждане на широколентов интернет – според изследванията на Европейската комисия всеки нови 10% покритие на населението с широколентов интернет водят до увеличение на БВП с 1.5%.
- Превръщане на всички публични места в България в свободни wi-fi зони. Осигуряването на свободен достъп до интернет по летища, гари, университети, градски и междуградски транспорт и пр. ще превърне България в атрактивна дестинация, а българските граждани – в по-информирани и конкурентни граждани на ЕС.
- Ще заложим на гражданския контрол и връщането на държавността. Ще внесем законопроект за промяна на Закона за референдумите, който да свали бариерата за валидност на националните и местни референдуми.
- Ще включим граждански експерти за наблюдение върху дейността на регулаторните органи и в държавните и общински комисии за провеждане на обществени поръчки.
Управленските приоритети на Коалиция за България можете да изтеглите тук.