Причините за срива на БСП на парламентарните избори са много и се крият най-вече в процесите, които протичат в партията, част от които се представят за реформа. А тази реформа се свежда до бетонирането на Корнелия Нинова на председателското място. Коментарът направи Михаил Миков, лидер на Столетницата в периода 2014 – 2016 г., при гостуването си в „Денят на живо“ по Nova News тази седмица. Промените в устава отчитани като реформа, прекият избор на председател, обезличаването на Националния съвет, който не се е събирал от конгреса и членовете му не са се виждали дори по интернет с универсалното оправдание за епидемията, са част от тези причини, поясни Миков.
На проведения вот за 45-то Народно събрание в неделя, социалистическата партия остана трета политическа сила, което произведе своеобразен парадокс – оказва се, че в най-бедната страна-член на Евросъюза има много малко ляво представителство, а десницата доминира в държава с корупция на високо равнище, с неравенства достигнали крайни предели. На проведеното след изборите заседание на Изпълнителното бюро на лявата партия, двама членове – Янаки Стоилов и Крум Зарков – са защитили позицията, че е редно председателят да поеме отговорност, разкри Миков, но вместо това, се е стигнало дотам, че Нинова явно е поискала оставката на цялото бюро. „Оставката е акт на достойнство в крайна сметка и когато човек няма усещане за това, което се случва, няма смисъл.“
Изборите, индикация за тежкото състояние на БСП
Проблемът на БСП днес е, че партията ще остане без социалисти, предупреди Миков. По думите му, изборите са само индикация за тежкото политическо и организационно състояние, за вътрешните отношения, които съществуват – на лов на вещици по партийному, на измисляне на легенди кой за кого работи. „Тайни агенти работели за други партии – за себе си съм чувал веднъж че работя за ГЕРБ, а на последните избори, за Мая Манолова,“ даде пример социалистът. Михаил Миков обърна внимание и на други негативни развития в хода на предизборната кампания, включително неглижиране на областни и общински структури, подмени на листите, въпреки волята на определени организации, създаване на паралелни щабове, както се е случило във Видин, където такъв е бил оглавен от съветник от „Атака“ – „резултатът там е два пъти по-малък, мандатът почти не се напълва, което никога не се е случвало. БСП почти не проведе кампания.“
„Оправдателният режим няма да донесе нищо на БСП и няма да даде кураж на тези социалисти, които сега са я подкрепили, следващия път да повярват отново. Защото виждат че няма искреност, няма откровеност,“ коментира бившият партиен лидер. В същото време, участие в управление по формулата „Всички срещу ГЕРБ“ няма да е правилно. „Правилната формула е, че БСП е поискала доверие за да прокарва лява политика. Оттук насетне, с всички, които ще приемат нашите леви политики – прогресивното данъчно облагане, всичко свързано със здравеопазването – БСП може да направи правителство. Другото е аритметика,“ добави Миков. „Много ми се иска да видя органите на партията излезли от този ступор, от тази пандемия, която ги е обхванала и това неразбиране какво се случва. Защото когато отговорните, лидерите не подават оставка, партийните членове я подават.“
Конят стигна у ряката…
Ако партията – на всички равнища, на общински, на областни – не вземе мерки, то тя просто ще си замине така безславно както и тези избори приключиха безславно за БСП, смята Михаил Миков. „Конят стигна у ряката, само тази дето е на него не го разбра, и като че ли хората около нея,“ заяви той пред Поглед ТВ в коментар на изборните резултати, които определи като трагични. „Тежките проблеми в БСП не са свързани единствено и само с това ръководство, но то ги задълбочи, доведе интригата до крайност, създаде бразди вътре между поколенията, между хората, между различни организации, уби организационно БСП,“ поясни социалистът. В такива ситуации, партиите с отговорни хора начело обикновено готвят конгрес, за да анализират защо след пет-шест години се постига резултат очертаващ една много тежка съдба за БСП, независимо дали тя ще влезе в управленска конфигурация или ще остане в опозиция.
„БСП очевидно получи от избирателите червен картон и загуба на доверие,“ подчерта Миков и констатира, че приказките за това колко лявата партията е представлявала алтернатива са се оказали блъф, лъжа. Същото се отнася и за проявената „силна опозицинност“ през последните четири години. А свеждането на битките до междуличностни конфликти и гонения на врага с партиен билет са довели, по думите му, до това в БСП да няма политика, да няма яснота кого представлява партията и до липса на организационна работа, стигаща до всеки човек в кампанията. Миков изрази надежда, че в партията все пак са останали хора, които ще надигнат глас и ще потърсят отговорност.
„Българската десница мимикрира през най-различни проекти през тези 30 години преход и от това губещи са мнозинството работещи български граждани, като под работещи разбирам хората на наемния труд, и самонаетите, и малкия и средния бизнес – те са губещите и постоянно са недоволни от прехода. Но БСП категорично не успя да убеди хората в левите политики, тотално се провали в опита си да бъде припозната от българските граждани като алтернатива,“ заяви председателят на 42-то Народно събрание. „След четири години заклинания и PR, избирателите виждащи алтернатива в БСП са два пъти по-малко,“ посочи Миков.
„Големият проблем е че БСП успя да разбие лявото пространство и то тепърва трябва да се гради. Възниква големият въпрос – върху основите на това, което е било досега, или трябва да се търси нещо ново. Много социалисти има и извън БСП, които очевидно на тези избори не я припознаха като носител на лявото.“
Причините са основно политически
В Интервю за предаването „12+3“ по БНР, Михаил Миков очерта няколко основни индикации от последните години за предизвестената загуба на БСП. На първо място той посочи несъобразяването с действителността от страна на актуалното партийно ръководство. А на следващо, Миков постави неочертаването на ясна политическа платформа, която да подчертае лявото на БСП, както и отсъствието на организационни мерки и действия, които да заздравят структурите на партията, намиращи се в едно изключително тежко състояние. Наред с това идват интригантските отношения, войните между организации и национално ръководство, разчистването на сметки.
„Много са причините, но основното е политическото. Ако има нещо за което трябва да се съжалява, то е че в 45-я парламент лявото е много малко,“ категоричен бе Миков.
„Всякаква политическа всеядност ще отдалечи Българската Социалистическа Партия от лявото,“ заяви бившият лидер в коментар на заявленията, че партията може да подкрепи правителство на „Има Такъв Народ“ с Демократична България и „Изправи се! Мутри вън!“. Работещо правителство ще се състави, прогнозира Михаил Миков, „но дали то ще възвърне доверието на българските граждани в институциите, дали ще има мнозинство, което да подобри параметрите на демокрацията в България, ще видим.“
„Големият извод, който днес не се коментира, е отстъплението на лявото в България. Мисля, че БСП е най-големият длъжник в това отношение – грижата за лявото, за представителството на работещите хора в България, за справедливостта, за солидарността.“