Човек трябва да защитава имота си, но не може човешкият живот да е по-маловажен от имота. В едно общество, в което има право, конституция и наказателен кодекс, законите са на първо място. Това заяви Михаил Миков в ефира на „Дарик“. Думите му бяха по повод случая с д-р Иван Димитров в Пловдив, който застреля крадец край дома си и във връзка с исканите законодателни промени за разширяване на института неизбежната отбрана. Той коментира, че всеки има право на да се защитава, но предупреди, че с тезата за самоотбраната държавата бяга от отговорност.
В модерната държава разбирането е, че неизбежната отбрана е изключение. Тя дава право да противодействаш и да се защитаваш, но в крайна сметка на първо място е човешкият живот, смята Миков, който е асистент по наказателно право в Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“. Той поясни, че и в момента човек може да се отбранява, да отблъсне едно нападение, включително като причини по-високи вреди на нападателя.
„Възрастният човек във Видинско не е въоръжен. Развиването на тезата за това той да се самозащитава се свежда до бягство на държавата от отговорност. Държавата трябва да каже ясно – гарантирам правата на гражданите, а не принуждавам гражданите да се въоръжават и превъоръжават, коментира Михаил Миков. По думите му, едно превъоръжаване ще даде отново предимство на силните, на мутрите, на бандитите, както и на богатите.
В момента в България има около 350 хил. законни оръжия. От тях 125 хил. са тези за самозащита. Колко са незаконните, никой не знае, подчерта Миков. Той обърна внимание, че в страните, в които се продава масово оръжие, случаите на масови убийства са много чести. „Европа върви в съвсем друга посока – има европейска директива, която, силно ограничава притежаването на къси автоматични оръжия, заради опасността от тероризъм. И ние в този момент казваме на народа – въоръжавай се“.
Според Миков, „имотът или животът“ е фундаментален въпрос на ценности. „Ако приемем, че животът няма значение, трябва да приемем, че ние не сме общество, за каквото имаме претенция, общество на страна-членка на ЕС“, посочи той. Председателят на 42-то Народно събрание поясни още:
„Можем да кажем: 1. Човек може да се отбранява от всяко непосредствено и противоправно нападение; 2. Може да се отбранява и с по-тежки средства, отколкото е нападнат, с по-голяма динамика и интензитет, стига да може. Но, не трябва да се превишават определени предели, които опират до ценности. Не може, когато разбойникът бяга, да го застреляш. Обраната е за да отблъснеш нападението, а не за да отмъстиш и да раздадеш право – това трябва да е ясно на обществото. Ако някой смята, че това е начин на правораздаване, той не е от този век“, подчерта Михаил Миков и определи поправките, които защитават имота като типично десни.
„Всеки може да се отбранява, според възможностите си, но когато става въпрос за нанасяне на по-тежки поражения от необходимите за отбраната му, това преминава в правораздаване, наказване, отмъщение“, каза още юристът. „Когато говориш за разширяване възможността за превишаване на пределите на неизбежната отбрана, трябва откровено да кажеш на хората – в тази битка ще оцелеят по-силните, по-въоръжените, тези които по-малко уважават закона. Няма да спечелят тези, които днес най-много страдат от престъпността и беззаконието, които усещат най-тежко отсъствието на държава и полиция“, подчерта Михаил Миков.