Партията днес е като при Септемврийското въстание – докато някой мачка виното, то ще приключи
Михаил Миков взе участие в партиен форум в Монтана, който бе част от отбелязването на годишнината от Септемврийското въстание. „Спомням си преди 3 г., отново на 23 септември и в същата зала, тя беше препълнена и цитирахме поемата „Септември”. И си задавам въпроса къде са тези хора, които тогава имаха тази емоция“, заяви Миков в коментар в социалната мрежа по повод събитието и годишнината. „Търсех исторически аналог и си мисля, че нашата партия днес е малко като партията по време на организирането на Септемврийското въстание и след него. Разказаха ми как едни участници във въстанието не били стигнали навреме, защото единият още не си бил смачкал виното, другият не знам какво бил направил, третият нещо друго… и докато стигнат до град Фердинанд, въстанието било разгромено и приключило. Страхувам се, че днес имаме много такива примери в нашата партия“, отбеляза социалистът.
Според Михаил Миков има един друг голям въпрос – този за общественото доверие. „За мен той е най-важният, защото пет пари не струват нашите организационни усилия, ако те не доведат до повишаване на общественото доверие. От 1994 г. до ден-днешен доверието в Българската социалистическа партия, дори и в най-добрите й времена, стига до едно равнище, което позволява да вземем 80-85 мандата, независимо дали сме били в опозиция, независимо какви чудеса сме направили, независимо какво организационно, финансово или друго усилие сме положили“, обърна внимание той. „За мен това е големият въпрос – за политиките, които трябва да дадат доверие на хората в нашата партия. Ако има такива политики – и финансовият, и организационният, даже и човешкият фактор ще бъдат допълнително усилващи влиянието фактори. Но когато не можеш да спечелиш това доверие с политически средства и с идеите си, трудно можем да имаме някакви големи очаквания“, предупреди Миков.
Михаил Миков обърна внимание, че сега е модерно да говорим за организация, защото ГЕРБ е преди всичко организация – финанси, механизми от политическата борба, познати от началото на миналия век в България, времето на развитието на капитализма, времето, когато идеите все още не са важни за политиката. „Този спор многократно е воден и в Националния съвет, и на много места в партията и е бил повод да се казва, че младото поколение не се интересува от идеи, а всъщност така се самообвиняваме, че не можем по достоверен начин да предложим идеи, които да запалят тези хора. И аз смятам, че това са част от големите въпроси“, подчерта социалистът.
„Днес, 94 години след Септемврийското въстание, трябва да имаме повод за гордост и самочувствие. Именно тия, които сме останали тук, когато БСП е опозиция, сме наследници на онези, които са взривили бомбите над Фердинанд на 23 септември 1923 г.“, категоричен бе Миков и пожела на съпартийците си: „Да носим в себе си това самочувствие и да се опитаме максимално да увличаме хората зад идеите“.