Смяната на едни персонажи с други не означава промяна в партията
БСП трябва много по-сериозно да очертае левия си профил, защото „За България“ са всички, а Лява България е мнозинството от българските граждани. Това заяви Михаил Миков в предаването „Алтернативен поглед“ на Поглед ТВ. „Конгресът преди година прие и политическия ми доклад, и различните резолюции, които след това бяха ревизирани – нямам предвид само прогресивното данъчно облагане. Но в България неравенствата се увеличават и смятам, че една от основните причини е именно данъчното облагане. Какъвто и растеж на икономиката да осигурим, несправедливото преразпределение през бюджета ще продължи да генерира тежко усещане за несправедливост“, поясни Миков. По думите му на настоящето ръководство на БСП е необходимо някакво алиби за това, че не може да се справи днес със задачите, които стоят преди партията. „Големият подем след президентските избори трябваше да доведе до властови позиции на БСП и възможности за налагане на политически решения. Обективният резултат от тези избори е, че ГЕРБ и десницата излязоха по-силни, отколкото бяха преди тях. Днес ГЕРБ и мнозинството имат много по-силни позиции. Без сериозен анализ за причините за това и на перспективите пред БСП, този резултат няма да бъде подобрен“, смята социалистът.
Миков обърна внимание също, че вече никой не говори за левите стандарти в местното самоуправление, отбеляза и отпадането на „Лява България“ от наименованието на водената от БСП коалиция. „Продължавам да смятам, че има Лява България. Всички са „За България“. А Лява България днес са мнозинството от българските граждани, категоричен бе той. По думите му името на една политическа формация или коалиция трябва да подчертава нейния политически характер или интересите на тези, които тя претендира да представлява.
„Много се говори за промени в БСП, както за реформи в държавата. И също така в началото има някакво очакване, но след това се стига пак до същото. Промяната трябва да се усеща от хората по функционирането на партията, а не по скандалите, които се вихрят в медиите“, коментира представителят на левицата. Според Миков чрез въпроса за милионерите в левицата, който отново бе повдигнат около изваждането на Георги Гергов от Изпълнителното бюро, Корнелия Нинова няма да може да преодкрие левия курс.
„Тя беше избраната от Гергов и другите като него. Това са определени зависимости. Смяната на едни персонажи с други, движението в асансьора – един надолу, Кирил Добрев нагоре – са ясно доказателство, че няма как да си откъснеш опашката, колкото и да казваш например, че има скъсване със зависимостите например чрез промените в устава за пряк избор на председателя. Напротив – при всяка една система може да има манипулации. Чувам например, че Добрев е тръгнал из страната и казва на хората – „Или си с мен, или бял ден няма да видиш“. Хората участват в партиите по желание и такъв тип подходи не дават особен резултат. Безидейността, която трябва да увлече хората, може да се превърне в основно предизвикателство в един момент“, смята бившият председател на социалистическата партия.
Михаил Миков добави още, че се вкарва поколенческа линия на разделение между млади и стари, която създава противоречия в партията. Той припомни, че тази линия преминава през решението за „вечните депутати“, през изявлението за фараоните в БСП. „Много по-лесно е да продадеш тези номера на млади хора, които не помнят, не знаят, не се сещат и да отстраниш тези, които знаят и си спомнят и по този начин да направиш това вътрешно разделение, за да управляваш процесите в партията. Но днес в България няма еднопартийна система и много хора могат кротко да се отдръпнат.
Къде е БСП? Не личи да предлага алтернатива на дясно-консервативната политика
Михаил Миков определи като правилно решението да не се влиза в коалиция с ГЕРБ. Според него обаче въпросът е какво можеш да противопоставиш като политическа платформа, защото в момента се наблюдава друга политика на новото мнозинство и на ГЕРБ. „Патриотичният блок ще бъде едно алиби за навлизане на дясната формация и ГЕРБ в неоконсервативното пространство – излизане от неолиберализма и отиване към унгарския вариант на Орбан. Въпросът е къде е БСП, която трябва да се противопостави на тази дясно-консервативна политика. Ако към нея се добавят и социални решения в различни важни за хората сектори, това може да даде различна перспектива пред страната през период от 3-5-7 години. Не личи БСП да предлага алтернатива на ГЕРБ.
Като пример Миков посочи законодателната дейност в парламента и от страна на мнозинството, и от страна на опозицията и даде пример с непридвижването на законови промени, които да позволят обезщетяването на работници, които не са си получили трудовите възнаграждения от своите фалирали предприятия. Той подчерта, че има много такива случаи и заяви, че решаването на този проблем трябва да е лява политика.
Парламентът върви слабо, очаквах повече и от ГЕРБ, и от опозицията
„Очаквах, че ГЕРБ ще влезе в парламента с нова енергия, след прелегитимирането им на изборите и с новото мнозинство, с ясна представа какви законодателни промени в различни сектори са необходими, за да усетят хората това прелегитимиране от вота. Но очевидно опиянението от резултата е притъпило сетивата и това да реализираш идеи, които да претвориш в закони“, коментира Михаил Миков. По думите му парламентът върви слабо, разправиите са в медиите, а няма реални действия в Народното събрание. Това ще продължи да подкопава доверието в него, прогнозира той.
„Борисов има полза от това. Той никога не е разглеждал парламента като една сериозна институция. Разбирането му се свързва с канцлерската република, с едноличната власт, отколкото с парламента като най-широка изява на демократичното участие на гражданите чрез техните представители. В тази ситуация още по-голяма е ролята на тези, които се обявяват за опозиция – те трябва да разкрият тази картина за непълноценното функциониране на парламента като основен стълб на демокрацията. Защото хората могат да си кажат, че няма нужда от него – това е най-страшното, което може да се случи на България, защото то се разминава с високата цена, която гражданите платиха заради демокрацията“, категоричен бе Михаил Миков.
Не върви БСП да отстоява мажоритарния избор, който работи за богатите
Социалистът сподели и мнението си относно внесените от ГЕРБ промени в посока въвеждане на мажоритарен избор и намаляване на партийните субсидии. Според него въпросът за вида на избирателната система е фундаментален, защото е свързан с политическото представителство на големи групи граждани с осъзнати интереси в ляво, в дясно и в центъра.
„Когато бях председател на БСП имахме много ясна позиция – мажоритарната система е вредна за политическото представителство. За БСП това не е само въпрос на политическа конфронтация. Пределно ясно е, че мажоритарната система работи в полза на богатите. В България тя има още един нюанс – тя работи в полза на етнически компактните групи“, отбеляза социалистът. Миков припомни експеримента с мажоритарния елемент от 2009 г., който завърши катастрофално за левицата. Той добави също, че внесеният от управляващите проект тотално ще изкриви и представителството на районите – най-малките, които в момента имат по четири мандата, ще бъдат представени само с по два. По думите му това ще засегне Видин, Монтана, Силистра – периферията на страната, където и без това няма хора – това ще засили тежките демографските процеси и регионалните диспропорции.
„Не върви БСП да отстоява тази позиция. Тази ревизия на предишната ни позиция бе прокарана след президентските избори, когато еуфорията владееше Националния съвет. Със смесената система сега се хвърля един спасителен пояс на ГЕРБ, които не могат да прокарат сами 100-процентова мажоритарна система“, посочи Михаил Миков.
В хода на разговора Миков засегна и други актуални теми като въпроса с публикуването на съдържанието на разговорите в президентството по казуса „КТБ“. „Още през 2015 г. поне на два пъти поисках от президента Плевнелиев да даде достъп до стенограмите, така че да стане ясно кой каква позиция е заемал на КСНС при държавния глава. Иначе ще продължат субективните интерпретации. Не споделям позицията на президента, че по този начин тези, които влизат в президентството, няма да си казват всичко“. Михаил Миков призова за пореден път разговорите да се разсекретят и припомни, че първи е дал съгласието си за това. Той обърна внимание, че стенограмата от срещата при Плевнелиев съдържа истината за позициите на участниците в консултациите. „Иначе цялата истина е много по-голяма. Тя е в делото по несъстоятелността на банката, в наказателните производства“.