Загубихме изборите заради отстъплението от левия профил. БСП се превръща в лидерска партия
Големият проблем в момента е, че вместо партията и Националният съвет да се занимават с политиките, които интересуват хората, се занимават с пране на гузни съвести и мръсно бельо. Всичко това измества големите въпроси, които интересуват българите днес. Това заяви Михаил Миков в предаването „Денят започва“ по БНТ по повод на последните събитията в партийния живот на БСП. Във връзка със скандала с оставката на Георги Гергов от Изпълнителното бюро социалистът припомни: „На конгреса казах – мен Гергов не ме е избирал никога. Може би това от тактическа гледна точка беше погрешно, но то беше редното… за да може задкулисието да не участва в този процес. Сега излизат ясни доказателства, че сегашният председател на партията е избран по този начин. Очевидно е, че става въпрос за зависимости и големият въпрос, който днес се поставя – основателно или не Гергов е изваден от ИБ – се предхожда от един друг въпрос – каква сделка беше направена, за да влезе той в бюрото“.
БСП функционира вече една година без ясно разпределение на отговорности в ИБ, посочи Миков. „Очевидно поетите ангажименти, които доведоха до този резултат на конгреса, сега се разтурят. Влизането в ИБ, формирането на ръководството на партията с тези сделки, а не на принципна основа, очевидно днес предизвиква трусове при разместването и разплитането“, коментира той. „Това, че днес БСП има само един зам.-председател е абсолютен прецедент и нарушение на устава. Ясно са разписани функциите и ресорите, а партията функционира така година след конгреса, защото ангажиментите и сделките не са били оформени и е трябвало един по-дълъг период, за да се стигне до сегашния момент, когато се намира повод тези сделки да не се изпълнят“.
Михаил Миков сподели, че не очаква да има още оставки в ИБ, защото по думите му конструкцията на взаимно крепене е в основата на функционирането на ръководството. В същото време е възможно една голяма част от членовете на ИБ, които са народни представители, да бъдат извадени по предложение на председателя и така и други сделки и отношения да бъдат разтурени. „Не приемам това механично разделяне на парламентарна група и партийно ръководство, защото тогава остава един посредник – председателят на партията“, подчерта още социалистът и предупреди, че има индикации, че БСП се превръща в лидерска партия, включително с промените в устава, които намаляват значението на колективните органи в Националния съвет.
Според бившия лидер на левицата става въпрос и за разпределяне на позиции. В тази връзка той припомни за раздаването на министерски постове и влияние преди изборите. По думите му резултатите от вота са показали, че това разпределение е било твърде прибързано. Михаил Миков посочи като причина за неуспеха на БСП на парламентарните избори това, че партията е преразгледала и отстъпила от платформата, приета почти единодушно на същия конгрес, който доведе до смяна в ръководството: „Не става въпрос само за прогресивното данъчно облагане, а и за редица други възлови политики, които очертават левия профил, очертават нашия път. Това отстъпление и приближаване към другите партии, които са на терена, прави по-трудно различим профила на БСП – истинският ляв профил“.
Миков даде конкретен пример с проблема с изплащането на заплатите при несъстоятелност на фирмите. БСП би трябвало на първо място да се ангажира с този въпрос, защото той засяга хиляди работници от всички сектори, смята той. Дългогодишният парламентарист от левицата отбеляза, че с този въпрос се е ангажирал Омбудсманът Мая Манолова, но подчерта, че народните представители трябва да проявят една голяма сензитивност към него. Той припомни, че е поставил този въпрос на заседание на Националния съвет на БСП: „Прави се анкетна комисия… Нима не е ясно, че хиляди работници не получават възнагражденията си… Трябва да има промени в законите“.
Според Миков още е рано да се дават оценки на целия състав на парламентарната група на БСП. Той обърна внимание, че там младите хора и тези, които за първи път прекрачват прага на Народното събрание, са много. „Но при всички случаи ръководството би трябвало да дава тази сензитивност, която определя БСП като левицата на България, която защитава интересите на тези, които днес живеят с усещането за несправедливост и генерират все по-голямо недоверие към управлението и властта“.
Михаил Миков насочи вниманието и към един риск, който съществува в момента – днешното управляващо мнозинство да предприеме и някои социални мерки, с което да изземва почва от БСП, както и да мутира в един неоконсервативен модел, както се случва в други страни. „Затова трябва разбиране по тези въпроси и усещане за профила на социалистическата партия, както и за поведение на ръководителите й като ръководители на една лява партия. Днес България и хората са ужасно изморени от големите несправедливости в разпределението, в това, че в новата програма на правителството се казва, че растежът на икономиката, на БВП, ще доведе до увеличение на доходите. Не, големият въпрос е как се разпределят доходите между труда и капитала. За съжаление заради скандалите с офисите на олигарсите у нас тези теми не влизат в дневния ред, а левицата, БСП трябва да ги вкара“.
Отказът на БСП за участие във властта е правилен и времето ще покаже дали опозиционното поведение ще очертае другата политика за България, която мнозинството българи – тези които се чувстват ощетени, които всеки ден ги мачка несправедливостта – ще възприемат като правилната политика за страната, категоричен бе Миков. По думите му в програмата на правителствената коалиция няма много различно от пътя, по който върви България досега. Той изрази мнение, че може да има съществени промени – като по отношение на демографската катастрофа и ръста на разходите за отбрана.
„Във всяка партия има ролева група – хората, които чрез участието си в партийно-политическия живот реализират и собствена кариера. И тук е големият въпрос – може ли заради интереса на тази група да бъдат пренебрегнати принципи, идеи и цели, заради които получаваш доверието на много по-широк кръг граждани. Тази група ще бъде толкова силна, колкото й бъде позволено и ако тя измести основното – политиката и идеите – ще се стигне до саморазрушаване на партията“, коментира още Михаил Миков.
На „Позитано“ има хора, които се опитват да бъдат ментори, да се възползват от ситуацията, в един или друг момент да печелят позиции и влияние върху ръководството, които не използват публичните мотиви, когато въздействат, а използват сделки и договорки, отбеляза още бившият председател на социалистическата партия. „Много от тях са излезли със своите имена в публичното пространство – Румен Овчаров е един такъв дългогодишно бягащ на тази писта“, даде пример Миков.
Целия разговор можете да гледате тук.