Заиграването с популизма стана на фона на нерешените проблеми на хората
Хората, които имат познанията и опита, са изтласкани от лаиците в партиите, в ГЕРБ, БСП, в гражданските движения, отбеляза Михаил Миков на пресконференция във Видин. По думите му упадъкът на обществено-политическия живот в последните години е бил силно катализиран от Борисов и поведението на ГЕРБ, които са се заиграли с популизма, възниквайки като антисистемно явление, подобно на НДСВ преди това.
„Всичко това дойде на фона на тежките неразрешени социално-икономически проблеми и хората, мислейки, че новото ще е по-добро, му даваха живот и подкрепа. По-късно сигурно са били разочаровани“, коментира бившият председател на БСП. „Разбира се, тук отговорността е и на политолозите, и на медиите, и на журналистите, а може би на първо място отговорността е на политиците, които постепенно губят обществена подкрепа и доверие“, подчерта народният представител от левицата.
„Но забележете, отношението на Борисов в тези години и към президента, и към парламента – „внасям този закон, приемете го“, а на другия ден: „няма да се прилага този закон“ – неусетно ерозираше институциите в България. И сега вече много трудно ще се върне доверието в институцията Народно събрание, много трудно ще се върне доверието в президентската институция. Но така става, когато един човек смята, че властта винаги може да бъде концентрирана на едно място, а не да се спазва духът на Конституцията. Историята познава и други такива случаи“, обърна внимание Михаил Миков.
Миков коментира и отправяните към него обвинения за периода, когато бе начело на социалистическата партия. Той припомни, че упрекът за политическо сектантство от опонентите му в партията е бил свързан и с отказа му БСП да влезе в коалиция с ГЕРБ. „Много ми е интересно сега как щяхме да изглеждаме на тези избори, ако бяхме част от управлението, защото тогава в Националния съвет на партията имаше гласове, че е добре да се участва в управлението“, припомни социалистът. Той даде пример и с позицията си по отношение на АБВ. „Това бяха обвиненията към мен, но смятам, че това е била вярната политика, защото и друг път съм го казвал, че противоположното понятие на сектантството е общоделството“, заяви той.
Промяната на изборните правила крие риск
България е изправена пред риск, свързан с трусовете в политическата система, предупреди Михаил Миков. Той посочи, че се говори за Велико народно събрание, но никой не казва какво да промени то. „Формата на управление? Смята ли някой, че тя трябва да се променя? Аз смятам, че ВНС не е нужно, няма проблем, който да трябва да се решава от ВНС. Това ще стресира допълнително страната“, прогнозира депутатът от БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ. „В условията на мигрантски натиск и експониране на страха си представям в каква посока могат да бъдат засегнати правата на гражданите. Може да се окаже, че за около 25 години ние сме извървели един цикъл, в който само собствеността се е концентрирала в едър бизнес и дотам. А по отношение на демократичните права, на социално-икономическия стандарт, ние сме в упадък. Никакво ВНС този проблем няма да го реши“, категоричен бе Миков. Парламентаристът обърна внимание, че никой досега не е артикулирал и конституционен проект. „Оправданието за много от несвършеното през тези години се адресираше абстрактно към Конституцията, към избирателната система. Чак сега, след референдума, започна едно по-трезво обсъждане на проблемите, които ще възникнат“, констатира представителят на БСП.
Мажоритарната система е в интерес на няколко града
Според Миков очакваното въвеждане на мажоритарна система ще намали представителността на отделни територии, които и без това са слабо представени в Народното събрание. „Това ще доведе до концентрация на представителството в няколко големи града, в които вътрешномиграционният поток от провинцията по социално-икономически причини се е случил в тези 25 години и ще стане така, че в българското НС три-четири града – София, Пловдив, Бургас и Варна – ще могат да постигат мнозинство и да прокарват политики с оглед интересите на тези големи градове. Това, което чувам, за абсолютно експониране на населението, ще остави в още по-тежка ситуация регионите от периферията на страната. Те ще се превърнат в едни още по-обезлюдяващи се територии, а интересите на големите градове ще определят разпределянето на бюджета и решаването на проблемите. Ние нямаме коректива на втората камара, където всеки щат, независимо дали е Калифорния или Аляска, е представен от двама членове, за да компенсира неравномерното представителство в долната камара. Много приказват за Франция, за Англия, но никой не взема цялостната система на тези страни. За втората камара, в която се осигурява регионално представителство, за Франция, която не е парламентарна република… Така че дано се осъзнае какво се прави“, изрази надежда парламентаристът.
По думите на Миков районирането при свръхконцентрация на население в големите градове ще доведе до възможност за формиране на неполитически коалиции между тези градове по бюджетни, инфраструктурни въпроси, по интереси. „Слагате в това събрание и 10-15 представители на местна олигархична прослойка – има ги. Да ги казвам ли за Видин, за Враца, за Монтана, за Перник, за Кюстендил, които имат капацитет да реализират свои представители? И тогава възниква въпросът как ще се прави политика в това събрание и то политика, която да отговаря на интересите на всички граждани. Аз смятам, че ще бъде много по-трудно отколкото сега, когато има „лоши” партии и „лоши” представители, излъчени от тях“, прогнозира депутатът от левицата.
„Аз лично моята позиция съм я поддържал още от началото на годината и от преди референдума. Тя е много ясна. Но страхът, че губиш лична популярност, ако кажеш истината, в едно популистко общество, в което и медиите са изключително важен фактор, връзва ръцете на политиците. БСП има позиция и това е позицията, която Изпълнителното бюро изрази преди месец – месец и половина по отношение на въпросите. Тепърва ще има Национален съвет и ще видим каква позиция ще има, но въпросът е не само в БСП, а във всички политически сили. Сега има едно изчакване и всяка политическа сила гледа как, разбирайки, че като цяло това е вредно за политическата система, как да се качи на всеобщата антинагласа към политиците, партиите и политическата система“, коментира още Михаил Миков.