Това е пътят социалистите да защитят интересите на хората, а Европа да остане единна и влиятелна
Михаил Миков изказа подкрепа за решението на Валония да отхвърли търговското споразумение СЕТА между Европейския съюз и Канада в кореспонденция до ръководството на белгийската провинция.
„Бих искал да изразя личното си уважение относно високоотговорната, силна и смела позиция на правителството на Валония срещу CETA. Мое дълбоко убеждение и разбиране е, че това е правилният път за социалистите да защитят интересите на хората срещу глобалните корпорации”, се казва в писмото на Миков до министър-председателя на Валония Пол Маниет и председателя на групата на социалистите в регионалния парламент Кристоф Колиньон.
Народният представител от БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ пише още, че смелите действия, независимо от силния политически и икономически натиск в тези дни на силна турбуленция, са единственият възможен изход за Европа да остане единна, силна и влиятелна.
Позицията на Валония срещу СЕТА бе подкрепена и от 88 членове на Европейския парламент, които припомниха, че споразумението бе договорено при закрити врати, без допитване до избраните представители, и повдига множество въпроси относно демокрацията. „Освен сериозната загриженост, която заявявате по това споразумение за свободна търговия, вие същевременно ясно изтъквате необходимостта от прозрачност като сърцевина на процеса на вземане на решения. В хода на нашата парламентарна дейност ние нееднократно сме изразявали подобни възражения. Действително, същината на СЕТА се простира отвъд простото техническо договаряне за либерализиране на стоки и услуги: става дума за нашите социални и екологични стандарти, способността на нашите публични власти да осъществяват регулиране и независимостта на нашето правосъдие“, обръщат се те към правителството на белгийската провинция. Сред евродепутатите, подписали писмото, е и Георги Пирински от Групата на социалистите и демократите.
На 14 октомври т.г. Михаил Миков за пореден път огласи позицията си за предстоящото подписване на СЕТА. В нея той припомня, че под негово ръководство като председател на БСП през 2015 г. българските социалисти събраха 25 хил. подписа срещу Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции – големият брат на СЕТА, а през есента на 2014 г. Националният съвет на БСП прие специална позиция по ТТИП.
В социалните мрежи Миков коментира:
„На фона на всички видими и невидими резултати за нашата страна, управляващите, които ще носят отговорност за българското съгласие, така и не изготвиха сериозна официална позиция по договаряните от наше име условия за партньорство… Няма и анализ за отражението им върху българската икономика, за социалната система да не говорим. Като държава изглежда нямаме никакви претенции.
Заговори се уж за обещание на Канада да отмени визите, за да не налагала България вето на СЕТА. Не виждам обаче общото между двете теми, защото свободното движение на хора не е така застъпено в споразумението, както свободното движение на капитали.
Искам да подчертая, че евентуалното отпадане на канадските визи не означава, че българското правителство е защитило националния интерес в договарянето на СЕТА.
Освен това стана ясно, че така или иначе договорът ще е в процедура на „временно“ прилагане още след подписването му, въпреки великодушното решение на Брюксел все пак да се търси ратификация в националните парламенти. Какво излиза сега – вече дори за отказ от суверенитет не е необходимо сам да решаваш, ако някой „началник“ вече е взел решение вместо теб…”