Млади видинчани подкрепиха протеста срещу търговското споразумение между ЕС и Канада
Видин отново се нареди сред прогресивните градове, като Барселона и Варшава, които в почивните дни казаха своето „Стоп на СЕТА и ТТИП”. Млади видинчани подкрепиха протестната акция срещу търговското споразумение между ЕС и Канада, която се проведе на 16 октомври 2016 г. в София и също се събраха, за да заявят категоричната си позиция. В протеста участваха активисти левицата, представители на гражанските сдружения „Активно общество”, „Аз обичам Видин” и журналисти, както и шампионът по ММА Емил Николов. Младежите първо проведоха дискусия за двете споразумения и проблемните клаузи, които ще са пагубни за демокрацията и обикновените граждани в ЕС, ако бъдат приети.
Журналистът Ваня Ставрева представи основните опасности, произтичащи от двете споразумения и разказа за предишните акции срещу ТТИП, в които Видин участва още от 2014 г. Общинският лидер на БСП Димитър Велков запозна присъстващите с внесеното от групата общински съветници на левицата предложение до Общинския съвет във Видин градът да се включи в Декларацията срещу ТТИП и СЕТА, приета през април т.г. от 1 600 общини в различни страни в Европейския съюз. Беше представена и позицията на Михаил Миков, който и като председател на БСП, и сега, настоява за категорична българска позиция по спорните търговски споразумения.
След дискусията беше направена демонстрация в центъра на града, за да се чуе видинското НЕ, защото до края на месеца България трябва да гласува “за” или “против” търговското споразумение между ЕС и Канада, което е „малкото братче“ на компрометирания договор със САЩ – ТТИП, но е също толкова вредно за трудовите права, за екологичните стандарти, за безопасността на храните и много други стоки. СЕТА предоставя на мултинационалните корпорации същите лостове за влияние върху политиката, икономиката и демокрацията, както и възможности да изнудват правителствата за милиарди евро, които иначе биха могли да се изразходват за здравеопазване, образование, социални услуги…
Печелившите от тези договори са 1 % – точно този процент, който и сега печели най-много. Губещи сме останалите 99 %. България има какво да загуби от тези договори, но въпреки това българското правителство неведнъж е заявявало подкрепата си за тях.