Не съм спирал да отстоявам позициите си и в кампанията, и в парламента
Провал за БСП на президентските избори би бил резултат, който не дава оптимизъм и шансове за победа. Такова мнение изрази Михаил Миков в интервю за коментираното предаване на ПИК ТV „ЧАС ПИК“. „Надявам се, че кандидат-президентската двойка, партията, коалицията ще се мобилизират максимално за постигане на добър резултат, което означава балотаж“, заяви социалистът.
Миков обърна внимание, че подкрепеният от БСП кандидат Румен Радев обикаля страната, среща се с хората и води една доста динамична кампания. „Ще видим резултатите“, добави той, но отказа да сподели мнението си дали кандидатурата на ген. Радев за президентството е била най-добрата за БСП. По думите му този коментар сега може да попречи на кампанията. Наред с това той подчерта: „Оттук насетне всички сме длъжни да дадем всичко от себе си за подкрепа на тази кандидатура“.
Михаил Миков направи коментар и по отношение на ясната вече кандидатура на ГЕРБ за президент – Цецка Цачева. По думите му тя разполага с цялата целия ресурс на най-мощната партия в България, със силата на изпълнителната и местната власт. Според него, в отговор от БСП трябва да има пълна мобилизация на изборния актив, на членовете и симпатизантите, на всички, които искат промяна в България.
Силна БСП – единна левица! Това е пътят
„Не съм спирал да отстоявам позициите си. Ще продължа да го правя в кампанията, ще продължа да си върша и работата в парламента“, категоричен бе Михаил Миков, като даде пример с поставения от него въпрос за фалшифицираните подписи, събирани от инициативни комитети за референдума.
Лявото е силно разединено и не само в България. Очевидно става въпрос за процес, който се развива навсякъде, коментира още Михаил Миков, като даде пример с разпада на италианската левица. „Аз смятах, че БСП трябва да играе доминираща роля в левицата и в процеса на нейното обединяване. Силна БСП – единна левица! Това е пътят“, категоричен бе той. Миков припомни, че на тези избори се очертават 4 – 5 леви кандидатури за държавен глава, като предупреди, че това само вреди на лявото представителство на българите, от което те имат абсолютна необходимост.
Хората от новото ръководство на БСП трябва да консолидират тази платформа, на която те са спечелили доверие на Конгреса – така Миков обясни своя отказ да влезе в ръководството на Парламентарната група на БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ, след като отстъпи председателския пост в социалистическата партия. „Оттук насетне резултатите са тези, по които ще съдим дали една или друга политика е правилна. Не искам сега, особено в рамките на кампанията, да отправям публични критики, които утре могат да бъдат приемани като индулгенция за някакви негативни резултати“, подчерта социалистът.
„Има още един проблем – този с политическата идентификация, очертаването на ясна платформа на БСП и на БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ, платформа, която да печели доверие, което да дава политическа перспектива“, добави Михаил Миков. Народният представител от левицата изрази надежда, че в скоро време тя ще бъде представена на избирателите, за да може надпреварата да излезе от половите, биографичните, професионалните разлики и да влезе в рамките на политическото състезание, което става върху идеи. Миков обърна внимание, че до момента никой от кандидатите за държавен глава не е развил своята платформа.
Злоупотребата с референдумите може да доведе до нестабилност
Михаил Миков сподели мнението си и за предстоящия референдум, който ще се проведе заедно с президентските избори. Той припомни за инициативата за участие в разяснителната кампания с комитет, който трябваше да агитира за отрицателен отговор на въпросите от допитването и отбеляза, че такава позиция е приета и от Изпълнителното бюро на БСП. По думите му тя произтича от заявяваните вече от левицата позиции, че популистките въпроси могат да допринесат за създаване на политическа система в полза на олигархията в България.
„Нека да има референдуми, но добрият баланс между пряката и представителната демокрация дава отговор на този въпрос. Защото много често чрез злоупотребата с прякото допитване може да се бламира представителната демокрация, което да доведе до нестабилност. В крайна сметка нека народът да бъде питан, но да може да прави и осъзнат избор“, заяви парламентаристът от левицата. Той даде пример с мажоритарния избор, за който никой не обяснява, че е също партиен и при който една голяма част от избирателите остават политически непредставени.
„Вземете и задължителното гласуване – проведените частични избори преди няколко дни показват, че то не се отразява особено на избирателната активност. Това е един парадокс, който трябва да се изследва внимателно и показва, че доверието не се печели по задължение, въпреки че това се внушава. Или въпросът за субсидиите – когато държавата не субсидира партиите, ще ги купуват олигарсите или местните феодали – има вече много такива случаи в България. Това е част от разбиването на политическата система и политиците не сме невинни в тази история, защото отсъствието на ясни послания на ясни доказателства за защита на групите, които представляваме, води до тази криза на доверието към политиката, към партиите, към институциите“, обясни още Миков.
Голямата тема е как България отстоява интересите си
По актуалната тема от последните дни – неуспехът на страната ни в усилията да излъчи генерален секретар на ООН – Михаил Миков заяви, че става въпрос за провал на министър-председателя, на правителството, но най-важното – провал на България при участието й на най-високата международна сцена, провал на Югоизточна Европа за заемане на тази важна за целия регион позиция. Той бе категоричен, че някой трябва да отговаря за всичко това. Според Миков коренът на този провал е в Европейската народна партия и нейния опит да се намеси по един крайно несръчен начин в надпреварата в ООН, като употреби за това българския премиер и българското правителство. „Но отговорността сега и позорът паднаха върху България“, констатира социалистът.
„Трябва да си много наивен, да не осъзнаваш международните реалности, да нямаш никаква представа за отношенията между постоянните страни-членки и другите членове на Съвета за сигурност, за да вярваш в такива илюзии“. Така Миков коментира смяната на подкрепения от българското правителство кандидат с надежда, че този ход може да донесе успех. „Това го прогнозирах още на 28 септември, когато беше взето решението за смяна на българската кандидатура. Единственото, което направи това, бе да отслаби позициите на Ирина Бокова – в официалното класиране тя е втора и то при условие, че участва още една кандидатура, официално подкрепяна от българското правителство“, припомни представителят на левицата.
Голямата тема е как България провежда своята външна политика, как отстоява своя суверенитет и своите интереси, за да бъде уважаван партньор и да бъде достойна държава, категоричен бе Миков. По думите му това е въпрос не само свързан с кандидат-президентската кампания, но и със света, в който живее българинът днес.
Видеозапис от интервюто с Михаил Миков можете да гледате тук.